Press ESC to close

Zdrowe odchudzanie to brak efektu jojo!

Kobiety marzą żeby być podziwiane przez mężczyzn, a panowie chcą być atrakcyjni dla pań. Tak naprawdę najważniejsza jest oczywiście samoakceptacja, ale nie powinniśmy przy tym zapominać, że nadmierne kilogramy są oznaką otyłości a nie zdrowego wyglądu.

Wiele osób zaczyna swoje postanowienie odchudzania w okresie wiosny, ponieważ wtedy przypominają sobie, że niedługo jest lato i okres plażowania. Tak naprawdę każdy powód jest dobry, najważniejsze tylko żeby odpowiednio się do tego zabrać i uniknąć efektu jojo, który jest niczym innym jak ponownym przybraniem na wadze po zastosowaniu wcześniej diety odchudzającej.

Przyczyny efektu jojo

Podstawowym powodem jest brak konsekwencji i powrót do dawnych nawyków żywieniowych oraz siedzącego trybu życia. W trakcie stosowania diety niskokalorycznej zmienia się metabolizm i po jej ukończeniu nawet niewielkie nadwyżki nie będą spożytkowane od razu przez organizm. Dajemy w tym momencie sygnał naszemu organizmowi, że trzeba zgromadzić zapas na kolejny okres „głodówki”. Dlatego wracając od razu do starych nawyków uzyskujemy efekt odwrotny i masa ciała znowu się zwiększa. Oczywiście temu wszystkiemu nie sprzyja również stres. Bardzo często podjadamy kiedy jesteśmy zdenerwowani. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej, ponieważ częstym powodem jest brak ruchu.

Odchudzanie – od czego zacząć?

Pierwszy krok to zastanowienie się ile kilogramów chcemy zrzucić oraz w jakim czasie. Szybkie odchudzanie nie jest wskazane ponieważ może właśnie prowadzić do późniejszej ponownej nadwyżki wagi.

Odchudzanie kojarzy się większości społeczeństwa z głodówką i wyrzeczeniami oraz treningiem ponad siły. Dlatego najważniejsza jest wiedza. Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim zdrowy styl życia oparty na zdrowej diecie i aktywności fizycznej, którą jest chociażby spacer.
Bardzo ważne jest nastawienie psychiczne, dlatego żeby odchudzanie było skuteczne musi być ono również przyjemne.

Jak zdrowo schudnąć?

Regularne posiłki

Zalecane jest spożywanie 5 posiłków dziennie najlepiej co 3-4 godziny. Takie rozłożenie posiłków sprzyja lepszemu wchłanianiu oraz pozwoli kontrolować apetyt i nie podjadać między posiłkami. Najlepiej wyznaczyć sobie stałe pory jedzenia. Spożywane jedzenie dobrze jeść powoli, ponieważ dopiero 20 minut po skończonym posiłku do mózgu dociera komunikat o sytości. Ponadto zbyt szybkie jedzenie nie sprzyja pracy jelit. Może to również prowadzić do zaburzeń i w konsekwencji takich chorób jak IBS (zespół jelita drażliwego).

Nawodnienie organizmu

Zaleca się picie 2 litrów płynów dziennie. Mitem jest wypijanie 2 litrów wody dziennie. Do płynów zalicza się oprócz wody również herbatę, najlepiej nie słodzoną. Bardzo zdrowe jest picie szklanki ciepłej wody przed śniadaniem. Ma to kojący wpływ na pracę jelit.

Unikać należy słodzonych napojów oraz tych gazowanych. Dobrze jest również zrezygnować całkowicie z alkoholu. Oprócz tego, że zawiera puste kalorie, również niekorzystnie wpływa na cerę.

Jakie produkty spożywać w trakcie odchudzania?

Warzywa i owoce

Podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Najlepiej spożywać je surowe, nie przetworzone gdyż wtedy mają większą wartość odżywczą. Są one źródłem błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów.

Zwłaszcza błonnik jest niezwykle ważny w procesie odchudzania, ponieważ pęcznieje i powoduje uczucie sytości. Dużo błonnika a mało kalorii znajdziemy między innymi w kiwi, truskawkach, jabłkach, malinach, porzeczkach.

Owoce, które wspierają chudnięcie to również ananas, papaja i grejpfrut.

Pełnoziarniste produkty

Węglowodanów nie należy się bać. W diecie odchudzającej ich źródłem powinny być produkty pełnoziarniste zawierające dużo błonnika. Do takich produktów zaliczamy: ryż brązowy, kasza gryczana i jęczmienna typu pęczak, pieczywo razowe, makarony pełnoziarniste oraz płatki owsiane.

Białko i tłuszcze

W zdrowej diecie nie może zabraknąć ani białka ani tłuszczów. Źródło białka to przede wszystkim drób, jaja, ryby, chude mięso oraz nasiona roślin strączkowych. Do najbardziej wartościowych tłuszczów zalicza się olej rzepakowy i lniany oraz oliwę z oliwek. Warto również pamiętać, że orzechy włoskie oraz migdały zawierają cenne dla nas tłuszcze.

Aktywność fizyczna

Tak jak w przypadku jedzenia tutaj również liczy się regularność. Nie musi to być codziennie, 2-3 razy w tygodniu po 45 minut w zupełności wystarczy. Ważne, żeby znaleźć aktywność która nam odpowiada. Może to być gimnastyka, taniec, nordic walking, bieganie, jazda na rowerze a nawet basen. Ćwiczenia polepszają nie tylko metabolizm ale również samopoczucie.

Unikanie stresu i wysypianie się

Nie jest to łatwe zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Warto jednak zmienić nasze nawyki, ponieważ udowodniono że krótki sen sprzyja tyciu. Również stres może spowolnić przemianę materii. Zwykle w sytuacji stresowej ma się ochotę na coś słodkiego, dlatego ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie ze stresem. Całkowite pozbycie się stresu może być trudne.

Podsumowanie

Jedynym skutecznym sposobem na zdrowe odchudzanie jest zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Wymaga to bardzo dużo cierpliwości. Nie ma magicznych potraw czy tabletek. Schudnąć można jedynie dzięki samokontroli i ograniczeniu kalorii. Ważne jest również uświadomienie sobie, że złamanie zasad od czasu do czasu nie jest złe, o ile nie przerodzi się w nawyk.