Press ESC to close

Popularne choroby paznokci – jak z nimi walczyć?

Paznokcie – najważniejszy estetyczny dodatek wyglądu

Paznokcie są najważniejszym estetycznym dodatkiem do wyglądu, dlatego szczególnie istotne jest, aby były piękne i zadbane. Niestety, należą do elementu, który jest narażony na wiele czynników, powodujących niszczenie ich wyglądu. Do poważnych chorób paznokci prowadzić mogą między innymi: urazy mechaniczne, a także zakażenia bakteryjne i grzybicze lub niedobory witamin i minerałów.

Choroby paznokci

Zdrowy paznokieć jest w pełni gładki, nie posiada żadnych wgłębień czy bruzd. Ma również jednolitą barwę, a jego wolny brzeg jest koloru białego, nieprzezroczystego. Zdrowe paznokcie nie powinny nas boleć, ani być wrażliwe. Inne stany, niż te, które zostały opisane powyżej wymagają konsultacji ze specjalistą w celu sprawdzenia prawidłowości paznokcia. Nasze dłonie, są narażone na wiele chorób, należy do nich między innymi: grzybica paznokcia, która swą inwazję zazwyczaj rozpoczyna od jego wolnego brzegu, czyli końca; drożdżyca, czyli odmiana grzybicy, którą wywołują drożdżaki i atakują wały paznokcia powodując ból, obrzęk, zaczerwienienie i wydzielinę ropną; łuszczyca paznokci, której objawem są podłużne bruzdy wzdłuż paznokcia; zanokcica, która dotyczy wałków i płytek paznokciowych; onycholiza, której główną przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne.

Popularne choroby paznokci – jak walczyć z zanokcicą?

Zanokcica jest chorobą wywoływaną przez bakterie. Zajmuje zakażoną część paznokcia, a zmiany te zazwyczaj dotyczą jednego z nich. Okolica płytki jest zaczerwieniona, obrzęknięta i stwarza ból. Zaczerwienione miejsce może czasami również być wypełnione ropą. Leczenie zanokcicy polega na przyjmowaniu doustnych antybiotyków, które przepisuje lekarz specjalista. Jeśli zapalenie bardziej się rozpowszechni, wtedy może być konieczne wykonanie chirurgicznego nacięcia oraz drenaż.

Popularne choroby paznokci – jak walczyć z grzybicą?

Grzybica najczęściej wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze, które przyczyniają się do zagrzybienia płytki paznokcia. Na początku zmiany zaczynają pojawiać się na brzegach paznokcia, które stają się lekko żółte. Następnie dochodzi do zakażenia łożyska, przez co płytka zaczyna się zniekształcać. Potem dochodzi do zakażenia całej płytki, przez co staje się ona krucha i może nawet odpadać. W przypadku grzybicy należy zgłosić się do lekarza, najlepiej dermatologa. Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków grzybiczych doustnych.

Popularne choroby paznokci – jak walczyć z łuszczycą?

Łuszczyca powoduje zmiany, które powstają w dość charakterystyczny sposób. Mianowicie, na płytce zaczynają pojawiać się wgłębienia, a płytka paznokcia zaczyna być żółta. W tym przypadku szczególnie ważna jest szybka wizyta u lekarza specjalisty, ponieważ leczenie połączone jest kompleksowym leczeniem łuszczycy skóry. Niestety zmaganie się z tego typu schorzeniem jest dość długie i trudne, a ponadto nie zawsze daje satysfakcjonujące efekty. W leczeniu zazwyczaj stosujemy maści oraz kremy steroidowe.

Popularne choroby paznokci – jak walczyć z liszajem?

Liszaj powstaje na skutek przebiegu liszaja płaskiego. Zmiany, które pojawiają się w tym czasie na płytce paznokcia są bardzo charakterystyczne. Mogą się pojawiać na jednym bądź wszystkich paznokciach. W czasie tego typu choroby, płytka staje się miękka i mogą pojawiać się bruzdy. Natomiast w ciężkich przypadkach może dojść do całkowitego odchodzenia płytki. W celu leczenia należy udać się do lekarza specjalisty, które przepisze indywidualnie dobrane leki.

Popularne choroby paznokci – jak walczyć z łysieniem plackowatym?

Łysienie plackowate zazwyczaj zaczyna się od pojawienia się na płytce różnego rodzaju zagłębień. Z czasem, może nawet dojść do pęknięcia płytki, a w szczególnie ciężkich przypadkach choroba może doprowadzić do całkowitego oddzielenia płytki. Leczenie powinniśmy zacząć od wizyty u dermatologa, który pomoże znaleźć skuteczny lek.