Press ESC to close

Jak schudnąć bez diety?

Proces odchudzania kojarzy nam się z dietą i wyrzeczeniami. To nie wpływa dobrze na naszą motywację. Jak schudnąć bez diety? Wbrew pozorom, jest to możliwe. Wprawdzie proces będzie wolniejszy, ale przynajmniej o wiele mniej restrykcyjny.

Zjedz śniadanie

Wiele osób argumentuje, że nie ma czasu ani apetytu na śniadanie. Warto jednak o poranku przekąsić nawet mały jogurt czy niedużą kanapkę. Jeśli rankiem nie masz paru minut na zrobienie kanapki, możesz przygotować przekąskę wieczorem, albo kupić gotową kanapkę w sklepie. Nie pączka czy drożdżówkę. Chodzi o wartościowe śniadanie, które dostarczy nam energii, przez co łatwiej będzie nam powstrzymać się przed podjadaniem.

Pij wodę

Często kiedy chcemy coś zjeść, tak naprawdę nasz organizm potrzebuje wody, nie jedzenia. Dobrze jest zacząć dzień od szklanki wody, która jest niezbędna do życia. Odpowiednia ilość wody w ciągu dnia sprawia, że jemy tyle, ile faktycznie potrzebujemy. Najzdrowsza jest woda niegazowana, jeśli jednak taka nam nie smakuje, możemy dodać odrobinę soku z cytryny czy innych owoców. Lepiej unikać napojów słodzonych, które nie dość, że nie zaspokajają pragnienia, to ładują w nasze organizmy niepotrzebne kalorie. Jeśli lubimy napoje słodkie, herbaty z cukrem, niestety, należy je ograniczyć. Można stopniowo minimalizować ilość wsypywanych łyżeczek cukru, od dwóch do półtorej, po tygodniu przejść do jednej łyżeczki, by w końcu stwierdzić, że nawet bez cukru herbata smakuje nieźle. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli przestaniemy słodzić np. herbatę, już po miesiącu zauważymy zmianę w sylwetce.

Wyśpij się

Niektórzy z nas twierdzą, że po sześciu godzinach snu są w stanie funkcjonować. Eksperci mają na ten temat inne zdanie, brak snu dosłownie nas zabija. Nie tylko nasze organizmy działają wolniej, trudniej nam się skupić, ale także gorzej kontrolujemy to, co jemy, przez co zjadamy więcej niezdrowych produktów. Niedobór snu skutkuje problemami zdrowotnymi, gorszym samopoczuciem, a to wszystko nie sprzyja racjonalnemu odżywianiu. Kiedy się wyśpisz, masz lepszy humor, lepiej ci się pracuje, a po powrocie z pracy łatwiej będzie ci się skusić o aktywność fizyczną.

Aktywność fizyczna

Nie chodzi tutaj bynajmniej o wprowadzenie do dziennego planu pięciokilometrowych biegów tylko o drobny wysiłek. Spacer, rower, pływanie, fitness nie obciążą cię zanadto, a każda, nawet najmniejsza aktywność fizyczna działa pozytywnie na nasz organizm. Spróbuj, przejdź się gdzieś, włącz sobie trening dla początkujących i zobacz, co ci się spodoba. Podobno wystarczy 30 minut ruchu dziennie, chociaż nawet jeśli wprowadzisz 30 minut tygodniowo, to i tak będzie to lepsze niż nic.

Jak jeść

Jedz wtedy, kiedy dokucza ci głód. Spożywanie posiłków w regularnych odstępach pozwoli ci nie dopuścić do uczucia głodu, kiedy zjadłbyś wszystko jak odkurzacz. Przede wszystkim, nie śpiesz się podczas jedzenia. Telefon może odebrać koleżanka z pracy, ty sobie spokojnie wcinaj jedzonko. Twój żołądek dopiero po dwudziestu minutach daje sygnał, że jest pojedzony, dlatego daj mu czas, by wyłapać moment w którym powie: Ok, wystarczy.

Zdrowe przekąski

Schrupanie batonika brzmi super, nasz mózg zresztą bardzo lubi sam ten odgłos. Można je jednak zastąpić otrębami, czy brązowym ryżem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zjeść sobie pokrojoną marchewkę czy orzechy, jogurt w mieszanką owoców, czy inne zdrowe przekąski.

Kontroluj emocje

Często zjadamy impulsywnie pod wpływem silnych emocji. Z tego powodu dobrze jest przed zjedzeniem wziąć głęboki oddech, napić się wody i zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebuję.
Może wystarczy zająć myśli czymś innym?

Zapisuj, co jesz

Na początku może to być trochę trudne, zwłaszcza jeśli nie prowadzisz regularnych zapisków. Chodzi o spisanie mniej więcej, co jesz, czy odczuwasz głód ile i co wydarzyło się wcześniej – wtedy masz szansę wyłapać sytuacje, w których zjadasz, mimo, że tak naprawdę tego nie potrzebujesz.

Nie widzę, to nie jem

Nie kupuj na zapas. Jeśli nie masz w szafce ciastek, to ich nie zjesz. Aby uchronić się przed nadmiarem jedzenia w domu, dobrze jest chodzić na zakupy, gdy nie jesteśmy głodni. Wtedy dużo łatwiej przejść obojętnie przez długi i jakże interesujący dział ze słodyczami.

Oczywiście czasem można wrzucić na luz i zjeść coś niezdrowego. Nie chodzi przecież o to, by się katować, w końcu czekoladki, chipsy, fast foody od czasu do czasu nam nie zaszkodzi. Wprowadzenie drobnych nawyków w codziennym życiu pozwoli nam schudnąć w spokojnym tempie, ale przez to zdrowo, gdyż zbyt szybka utrata wagi negatywnie wpływa na organizm.