Press ESC to close

Krem do opalania – jaki wybrać?

Wybór kremu do opalania nie należy do najłatwiejszych zadań każdej kobiety. Często mamy wątpliwości, który w pełni spełni nasze oczekiwania i okaże się najlepszym zakupem. Przede wszystkim podczas wyboru kremu do opalania powinniśmy wziąć pod uwagę typ naszej karnacji, czyli fototyp. Mowa tutaj o kolorze skóry i sposobie w jaki się opalamy. Duże znaczenie ma również naturalna barwa włosów, a nawet zabarwienie tęczówki oka. Tego typu fototypów wyróżnia się aż cztery. Przede wszystkim dominuje zasada, że im niższy fototyp, czyli jaśniejszy koloryt skóry, tym wyższa ochrona przeciwsłoneczna. Priorytetem w doborze idealnego kremy do opalania z pewnością jest filtr przeciw niebezpiecznym promieniom ultrafioletowym.

Dopasowanie jego wysokości do danej osoby wiąże się z wcześniejszym określeniem fototypu. Poza tym wysokość ochrony przeciw promieniom UVA i UVB jest zależna od tego jakie miejsce wybierzemy do opalania. W górach, w momencie, kiedy spacerujemy po wzniesieniach, słońce operuje bardzo mocno, dlatego trzeba się chronić przed nim nieco bardziej. Podobnie sytuacja jest w tropikach. Z kolei nad morzem trzeba pamiętać, że woda odbija około 30-40% słońca, a piasek około 20%, co dodatkowo potęguje działanie promieni UV. Warto również wiedzieć, że śnieg jest liderem jeśli chodzi o odbijanie promieni słonecznych, ponieważ odbija ich blisko 80%. Filtry przeciwsłoneczne poza klasyfikacją dotyczącą wysokości filtra UVA i UVB dzielą się również na filtry chemiczne, które pochłaniają promienie UV oraz mineralne, które odbijają promienie od skóry. Warto również zwracać uwagę na konsystencję kremu. Powinniśmy decydować się na zakup tego, który nie będzie miał ciężkiej konsystencji i będzie się łatwo rozprowadzał na ciele, dodatkowo idealny krem powinien mieć jak najmniej sztucznych komponentów, które mogą wywołać podrażnienie na naszej skórze.

Krem do opalania z filtrem 30

Krem z filtrem do opalania o wysokości 30 SPF, to idealna propozycja dla osób, które posiadają II fototyp. Przedstawiciele tego rodzaju karnacji, charakteryzują się włosami w kolorze jasnego lub ciemnego blondu, brakiem piegów oraz jasną cerą. Krem do opalania 30 SPF będzie też optymalny jeśli chodzi o zastosowanie go nad polskim morzem. W tym przypadku trzeba też wziąć pod uwagę dodatkowe działanie wody, która odbija promienie słoneczne oraz piasku, który też posiada takie właściwości, ale w mniejszym stopniu. Oczywiście osoby ze skórą problematyczną czy małe dzieci najlepiej ochraniać mocniejszym kremem przeciwsłonecznym. Kremy do opalania z filtrem 30 należy aplikować na skórę co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce, nawet jeśli nie planujemy długiego plażowania, tylko wybieramy się na zakupy czy jedziemy autem. Tę czynność należy powtarzać około co dwie godziny.

Krem do opalania z filtrem 20

Idealnym kremem do opalania dla osób z fototypem III będzie krem z filtrem 20. U tych osób najczęściej obserwujemy ciemne włosy (również ciemny blond), piwne, zielone lub brązowe oczy, oliwkowy kolor skóry i dużą odporność na poparzenia słoneczne. Jest to również idealny krem dla osób, które w letnie i słoneczne dni wybierają się do ogrodu bądź na spacer do lasu, gdzie możemy spotkać odrobinę cienia.

Krem do opalania z filtrem 15 i 10

Krem do opalania 10 i 15 SPF przeznaczony jest głównie dla osób o fototypie IV, czyli z ciemnymi włosami, śniadą karnacją, które opalają się na brązowy, a nawet czekoladowy kolor i nie miewają problemów z poparzeniami słonecznymi oraz nie są obsypane piegami. Z tego typu kosmetyków tak naprawdę powinniśmy korzystać przez cały rok, bez względu na pogodę i porę roku. Nie tylko w słoneczne i ciepłe dni, ale również w te bardziej pochmurne. Z tego względu, iż słońce obecne jest non stop, nawet gdy nie widzimy promieni słonecznych gołym okiem. Warto również wiedzieć, ze w okresie letnim nie powinniśmy zbyt długo przebywać na słońcu w godzinach 12:00 – 15:00, nawet po zastosowaniu preparatu do opalania z odpowiednim filtrem.