Press ESC to close

Pieczenie stóp – zobacz, co najczęściej oznacza

Pieczenie stóp jest dość uciążliwą dolegliwością. Najczęściej skarżą się na nią osoby korzystające z basenów, saun, czy siłowni, bo tam najłatwiej zarazić się grzybicą. Problem może mieć jednak inną przyczynę. Co najczęściej oznacza pieczenie stóp? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Poznaj najczęstsze przyczyny tej dolegliwości.

Nagniotki

Nowe buty potrafią obetrzeć. Nagniotki to ziarniste, stwardniałe zgrubienia zlokalizowane na stawach palców. Często są mylone z brodawkami. Na szczęście mniejsze nagniotki możemy sobie pomóc, zakleić plasterkiem i wspomóc żelami i kremami, które wspomagają złuszczanie się na skórka. Nie należy mechanicznie usuwać nagniotków, ponieważ w ten sposób doprowadzimy do rozwoju infekcji.

Modzele

Popularnie nazwane odciskami, modzele pojawiają się na podeszwie stóp. Łatwo je rozpoznać, są to duże, żółte, plackowate obszary zgrubiałej skóry. Na ogół ich przyczyną są źle dobrane buty lub nowe, kiedy skóra w bucie jeszcze nie dopasowała się do naszej stopy. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, dobrze jest użyć plastrów w celu zabezpieczenia bolącego miejsca i zmiana obuwia na bardziej luźne i przewiewne.

Grzybica stóp

Przypadłość ta charakteryzuje się swędzeniem, złuszczaniem i pęknięciami naskórka. Na powierzchni skóry pojawia się białoszarawy nalot.

Zespół niespokojnych nóg

Jak sama nazwa wskazuje, chory odczuwa przymus poruszania nogami bez wyraźnej potrzeby. Oprócz pieczenia stóp pojawia się również rwący ból, drętwienie i mrowienie kończyn dolnych oraz bolesne skurcze łydek. Objawy najsilniej dają o sobie znać w okresie odpoczynku.

Niewydolność żylna

Pierwszym objawem jest uczucie ciężkości nóg pod koniec dnia. Oprócz tego chory odczuwa pieczenie stóp, skurcze stóp i łydek po czasie długiego stania, może też zauważyć opuchliznę stóp i kostek. Jeśli na skórze pojawią się fioletowe żyłki i żylaki, czyli trwałe poszerzenia żył, prawie na pewno mamy do czynienia z niewydolnością żylną. Żyły się poszerzają, ponieważ nadal muszą spełniać swoje zadanie dostarczenia tlenu do całego organizmu.

Neuropatia

Uszkodzenia nerwów obwodowych często mają różne przyczyny, lecz wspólny objaw w postaci piekących stóp. Są to między innymi:

  • Konsekwencją długotrwałej i nieleczonej cukrzycy może być neuropatia cukrzycowa. Na początku pojawia się mrowienie w obrębie dłoni i stóp, potem następuje obniżenie wrażliwości na temperaturę i ból, skóra zaczyna swędzieć i piec.
  • Powikłania przewlekłej niewydolności nerek również mogą powodować obrzęki czy pieczenie stóp.
  • Wieloletnie spożywanie alkoholu odbija się na całym organizmie, neuropatia alkoholowa objawia się również pieczeniem stóp
  • Niedobór ważnych witamin, zwłaszcza kwasu foliowego i witamin z grupy B mogą być przyczyną neuropatii niedoborowej
  • Neuropatia półpaścowa może się pojawić u osób, które w przeszłości przeszły chorobę półpaścową.
  • Neuropatia polekowa należy do objawów niepożądanych działania niektórych leków, np. stosowanych w chemioterapii, leczeniu AIDS czy gruźlicy

Ostroga piętowa

Ból pięty często ma swoją przyczynę w zapaleniu rozcięgna podeszwowego ( ostroga piętowa). Początkowo ból nie jest intensywny, z czasem pieczenie przybiera na sile. Najbardziej boli o poranku, po wstaniu z łóżka.

Alergia na skarpetki

Brzmi to troszkę dziwnie, ale zdarza się, że materiał z którego wykonane są skarpetki drażni skórę. Jeśli pieczenie pojawiło się od momentu założenia skarpetek, prawdopodobnie to tkanina nas drażni. Zdarza się też, że po zmianie środków piorących swędzą nas stopy, a czasem i inne części ciała.

Kiedy udać się do lekarza?

O ile odciski zwykle do tygodnia przestają nam dokuczać, w przypadku innych chorób nie warto zwlekać z wizytą. Objawy szczególnie niepokojące to osłabienie mięśni, zaburzenia koordynacji ruchowej, brak lub słaby puls na stopach, upośledzenie czucia i trudności z chodzeniem. Diagnostykę lekarz zaczyna od badań laboratoryjnych, aby wykluczyć niedobory witamin, cukrzycę, czy inne choroby.