Press ESC to close

Płukanka z pokrzywy – sposób na piękne włosy!

Pokrzywa postrzegana jest zazwyczaj jako chwast, ponieważ dotykając jej można się poparzyć. Warto jednak zmienić o niej zdanie. Spotykana jest w wielu produktach do włosów nie bez powodu. Roślina ta wykorzystywana jest od wielu lat, używały jej również nasze babcie w celach zdrowotnych.

Pokrzywa to przede wszystkim roślina lecznicza, którą można przyjmować na wiele sposobów i nie trzeba jej się bać. Picie wywaru z pokrzywy działa nie tylko na nasze włosy, ale dodatkowo wzmacnia nasz organizm. Pozwala również przy walce z trądzikiem. Kiedyś uważana była za afrodyzjak.

Jednak najczęściej pojawia się ona w kosmetykach do włosów, głownie w postaci płukanek. Taką płukankę można zrobić samemu bądź przygotować ją z gotowej herbaty w torebce. Wybierając gotową herbatkę należy pamiętać, żeby nie zawierała ona innych dodatków. Do płukanki nadaje się tylko prawdziwa herbata z samej pokrzywy.

Działanie pokrzywy na włosy

Regularne jej stosowanie pomoże w walce z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem się i sprawi, że będą one piękne, zdrowe i mocne. Pokrzywa bogata jest w krzem, siarkę, fosfor, magnez, potas, wapń oraz chlor. Dzięki tym składnikom chroni nasze włosy przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu. Wzmacnia słabe i łamliwe włosy a także stymuluje ich wzrost. Stanowi też barierę przeciw chorobom grzybiczym.

Problem przetłuszczającym się włosów dotyka bardzo wiele kobiet. Takie włosy wyglądają nieestetycznie i tracą swój blask. Płukanka z pokrzywy oprócz tego, że pomoże zwalczyć ten problem dodatkowo przyciemni kolor włosów.

Płukanka z pokrzywy – przygotowanie

Kiedy zbierać pokrzywę?

Najlepsza jest pokrzywa młoda dopiero co kwitnąca, ponieważ zawiera najwięcej składników odżywczych. Na zbieranie najlepiej wybrać się w maju i kwietniu. Im dalej od drogi gdzie jeżdżą samochody tym lepiej, pokrzywa jak każda inna roślina pochłania ołów. Przy zbieraniu należy pamiętać o rękawiczkach, żeby się nie poparzyć. W dzieciństwie wielokrotnie powtarzano nam po oparzeniu się, że uchroni nas to przed reumatyzmem, ale co innego jest przejść obok pokrzywy i się poparzyć a co innego ją zbierać. Uzbierane liście wraz z łodygami trzeba osuszyć, najlepiej położyć je w ciemnym i suchy miejscu. Ususzone nie powinny zmienić koloru na brązowy, nadal powinien być zachowany zielony odcień.

Jak zrobić płukankę?

Przygotowanie takiej płukanki jest dziecinnie proste. Jeżeli wykorzystujemy samorobny susz to będziemy potrzebować 4-5 łodyg z liśćmi, jeżeli torebkę herbaty to wystarczą dwie saszetki. Zaparzamy je pod przykryciem przez 15 minut, a następnie wyjmujemy saszetki bądź odcedzamy z łodyg. Takie proporcje starczą w zupełności dla osoby, która ma średniej długości włosy. Przy krótszych włosach wystarczy jedna saszetka. Jeżeli zostanie nam trochę naparu można go wykorzystać innym razem. Warto pamiętać, żeby napar trochę ostygł aby nie poparzyć sobie skóry głowy.

Teraz wystarczy tylko umyć włosy szamponem, który posiadamy aby oczyścić włosy z brudu i kurzu, spłukać wodą a następnie użyć wywaru do ponownego opłukania. Wywaru nie należy później zmywać. Owijamy włosy ręcznikiem i pozwalamy pokrzywie działać. Ręcznik pozostawiamy na głowie przez 10 minut, później można go ściągnąć i stylizować włosy tak jak zwykle.

Kto powinien stosować taką płukankę?

Płukanka z pokrzywy przyspiesza porost włosów i zapobiega ich wypadaniu, a także sprawia że włosy stają się gęstsze i nawilżone. Regularne jej stosowanie sprawia, że włosy są miękkie i miłe w dotyku, a do tego się nie puszą.

Zalecana jest zwłaszcza kobietom w ciąży, których włosy w tym czasie są osłabione. Oczywiście osobom o bardzo długich włosach, ponieważ im włosy są dłuższe tym bardziej narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia. Dedykowana jest również osobom z problemem łupieżu.

Przeciwwskazania

Płukanka z pokrzywy może zmienić nasz kolor włosów. W przypadku blondynek regularne stosowanie może spowodować, że włosy nabiorą zielonego odcienia. Przy jasnych włosach lepiej używać rumianek.

Pokrzywa może podrażnić skórę głowy i wywołać alergię, dlatego za pierwszym razem warto zrobić tzw. próbę uczuleniową i sprawdzić czy na pewno możemy ją stosować. Jeśli się boimy płukankę można używać tylko na część włosów z pominięciem skóry głowy.

Podsumowanie

Pokrzywa to ziele o wszechstronnym zastosowaniu i cudownej mocy. Wykorzystywana jako płukanka na włosy poprawia nie tylko ich wygląd ale również samopoczucie. Dodatkowo sprawi, że inne kobiety będą z zachwytem pytać o sekret utrzymania takiego blasku.