Press ESC to close

Malowanie paznokci przy grzybicy

Zadbane i estetyczne dłonie, jak również stopy to wizytówka kobiety. Niestety coraz częściej stykamy się z problemem grzybicy, która w głównej mierze występuje na paznokciach u stóp. Zwłaszcza latem kiedy stopy są odkryte kobiety malują paznokcie, żeby jeszcze lepiej się prezentować. Zdarza się jednak, że zamalowują one brzydkie przebarwienia, które są niczym innym jak grzybicą. Nie powadzi to jednak do wyleczenia a tylko zamaskowania. Lekceważenie grzybicy może doprowadzić do większych zmian chorobowych. Ponadto nakładanie lakieru odcina dopływ powietrza przez co stwarza idealne warunki do rozrostu grzybicy.

W jaki sposób zarażamy się grzybicą paznokcia?

Problem infekcji grzybiczej nie wynika raczej z poważniejszych zaniedbań higieny. Przyczyny należy się upatrywać w słabej odporności organizmu, zaburzeniach hormonalnych a także osoby z cukrzycą i chorobami naczyniowymi są bardziej narażone.

Grzybicą można się również zarazić od innej osoby. Jeżeli wiemy, że mamy grzybicę paznokcia to nie powinniśmy nikomu pożyczać naszych butów ani sami pożyczać ich od kogoś innego, ponieważ w ten sposób ta osoba może się zarazić od nas albo my od tej osoby. Problem może też wynikać z zbyt ciasnych butów. Również chodzenie boso w ośrodkach sportowych może przyczynić się do powstania infekcji.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci

Najbardziej charakterystyczne objawy:

• Zmieniony kolor płytki paznokcia na lekko żółty, rzadziej białawy
• Nieregularne pogrubienie płytki
• Nadmierna łamliwość
• Złuszczanie skóry wokół paznokcia
• W późniejszym stadium może pojawić się ból paznokcia a nawet przykry zapach

Na początku może być trudno rozpoznać grzybicę, gdyż zmiany mogą być subtelne. Zwłaszcza kiedy paznokcie malowane są regularnie można to przeoczyć. Najczęściej pojawia się ona na pierwszym i ostatnim paznokciu.

Niestety jest to wieloletnia choroba, która lubi nawracać.

Leczenie grzybicy paznokcia

Zarówno w przypadku grzybicy u stóp jak i u dłoni najważniejsza jest profilaktyka i świadomość problemu.

Pielęgnacja i zapobieganie

Po umyciu stóp bardzo ważne jest odpowiednie ich osuszenie. Grzyby lubią miejsca ciemne i wilgotne, dlatego niedokładne osuszenie stóp i włożenie ich od razu w kapcie może przyspieszyć rozwój grzybicy. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy stopy zostały dobrze osuszone ręcznikiem, można również w tym celu użyć suszarki do włosów. Należy tylko pamiętać, żeby strumień powietrza nie był za gorący, nie chcemy się przecież poparzyć.
Dobrze jest też raz w tygodniu robić peeling stóp i pamiętać o ich nawilżeniu odpowiednimi kosmetykami.

Jak to się potocznie mówi lepiej zapobiegać niż leczyć. Często jednak bagatelizujemy problem i musimy się z nim zmierzyć kiedy za bardzo zaczyna nam dokuczać i nie możemy już udawać, że nie istnieje. Jak to zrobić? Poniżej kilka przykładów działań, które pozwolą nam uchronić się przed grzybicą paznokci.

• Po każdym użyciu przyrządów do pielęgnacji paznokci należy je zdezynfekować
• W salonie kosmetycznym zwracajmy uwagę czy przyrządy są jednorazowe, jeżeli nie to czy są dezynfekowane
• Buty warto nosić przewiewne, takie które nie uciskają
• W miejscach publicznych takich jak basen należy nosić swoje klapki
• Raz w tygodniu wymieniać ręczniki

Leczenie grzybicy paznokcia

Grzybica to taka choroba, która nie wyleczy się sama i wymaga wizyty u lekarza. Oczywiście można sięgnąć po preparaty z apteki. Bardzo popularne są lakiery przeciwgrzybicze. Hamują one namnażanie się grzybów, pielęgnują i wzmacniają płytkę ale jej nie leczą.
Widząc u siebie zmiany na paznokciach warto udać się do dermatologa. Najczęściej lekarz zleca leczenie farmakologiczne, które jest najskuteczniejsze. Może również dać inne zalecenia, które przyspieszą wyleczenie grzybicy.

Buty w których się do tej pory chodziło powinno się wyrzucić po zakończeniu leczenia. Lekarz może jednak zlecić używanie odpowiednich środków dezynfekujących. Zwłaszcza w przypadku kobiet, które posiadają dziesiątki butów mogłoby to być problematyczne.

Jak długo leczy się grzybicę paznokci

Leczenie jest długotrwałe i trzeba uzbroić się w cierpliwość. W zależności od stopnia zaawansowania może potrwać do kilkunastu miesięcy. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie i nie czekanie aż paznokcie staną się brzydkie. Ponadto obcinanie takiego paznokcia nie wyleczy grzybicy. Regularne wizyty u dermatologa co 4 tygodnie pozwolą również kontrolować leczenie.

Podsumowanie

Grzybica paznokcia nie jest niczym przyjemnym, dlatego warto zmierzyć się z tym problemem od samego początku. Malowanie paznokci nie jest tutaj wskazane i najlepiej wstrzymać się aż do całkowitego wyleczenia paznokci. Nawet w trakcie leczenia nie należy tego robić, ponieważ płytka paznokcia musi oddychać.