Press ESC to close

Tabletki na odchudzanie- czy są skuteczne?

Odchudzanie bywa trudne, dlatego wiele osób szuka szybkich i skutecznych rozwiązań, na przykład tabletki na odchudzanie. Czy takie środki rzeczywiście są skuteczne? Jak je stosować?

Podstawowe informacje o tabletkach na odchudzanie

Czym właściwie są tabletki na odchudzanie? Są suplementami, ich celem jest wsparcie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Mianowicie to, że tabletki na odchudzanie każdy może wprowadzić na rynek. Wystarczy przesłać do Głównego Ispektoratu Sanitarnego projektu opakowania i poinformowanie, że zamierzamy je sprzedawać. Właściwie na tym kończą się formalności, kontrole Sanepidu są rzadkie i wyrywkowe. W praktyce oznacza to, że w tabletkach może być wszystko, bo nie każdy kto wprowadza produkt, zajmuje się jego testowaniem. Z tego powodu nie każdy preparat będzie skuteczny czy bezpieczny dla naszego organizmu. Każdy może kupić takie tabletki, choć niektóre z nich są dostępne wyłącznie na receptę.

Skład tabletki

Aby wybrać tabletki, które faktycznie działają należy zwrócić uwagę na ich skład.

  • chrom odpowiada za stabilizację gospodarki węglowodanowej. Więcej insuliny to też mniejszy apetyt na słodycze i lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Nadmiar tego pierwiastka jest jednak szkodliwy dla organizmu, więc suplementacja powinna trwać możliwie krótko.
  • błonnik pokarmowy daje poczucie sytości, jednak może doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego przyjmując takie preparaty należy dbać o regularne uzupełnianie płynów
  • kofeina przyśpiesza przemianę materii, wpływa na zwiększenie ilości spalanych kalorii podczas aktywności fizycznej
  • sprzężony kwas linolowy występuje w tłuszczu mlecznym, redukuje tkankę tłuszczową, wspiera zwiększenie masy mięśniowej i usprawnia metabolizm
  • fasolamina utrudnia przyswajanie skrobi, przez co zmniejsza kaloryczność spożywanych posiłków
  • chitosan działa w podobny sposób jak błonnik, zapobiega wchłanianiu części tłuszczu

Tabletki ogólnodostępne a preparaty na receptę

W przypadku znacznej otyłości lekarz może przepisać określone tabletki odchudzające. Najbardziej popularne środki zawierają orlistat, substancję, która zmniejsza wchłanianie tłuszczów nawet o 30 %. Doktorzy przepisują je wyłącznie osobom otyłym, pacjentom z nadwagą, którzy zmagają się z typowymi chorobami osób otyłych np. cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym. Oczywiście możemy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli chcemy wybrać tabletki odpowiednie dla nas.

Skuteczność tabletek na odchudzanie

W składzie tabletek na odchudzanie znajduje się wiele składników, które przyśpieszają metabolizm, zmniejszają kaloryczność posiłku i uczucie głodu. Same w sobie jednak nic nie spowodują utraty masy ciała, jedynie wspomagają proces odchudzania. Bez dobrej diety, aktywności fizycznej, kontroli w spożywaniu pokarmów, raczej nie spodziewajmy się efektów.

Utrudnione odchudzanie

Czasem na odchudzanie nic nie pomaga i z pewnością budzi w nas frustrację. Pewne schorzenia utrudniają ten proces. Przykładowo przy insulinooporności, zespole policystycznych jajników, niedoczynności tarczycy, bardzo trudno będzie nam schudnąć. Z tego powodu przed rozpoczęciem odchudzania warto odwiedzić lekarzy, aby upewnić się, że nasz organizm jest zdrowy, nawet jeśli pozornie nic nam nie dolega. W przypadku wielu chorób, potrzebne jest uregulowanie hormonów, na szczęście istnieją odpowiednie leki. Dopiero w takim przypadku, przy odpowiedniej diecie i aktywności możliwe jest schudnięcie.

Gdzie kupić i jak używać, by były efekty?

Warto poprosić o radę dietetyka lub lekarza, aby dobrał dla nas odpowiednie preparaty. Lepiej kupić droższy a sprawdzony suplement, niż tani z niepewnego źródła. Wiele dostępnych na rynku środków nie działa, dlatego przed kupnem warto skonsultować zakup ze specjalistą. Oczywiście należy też przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i nie przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki.
Tabletki na odchudzanie tylko wspierają proces odchudzania, nie są w stanie zastąpić zdrowej diety i aktywności fizycznej.