Press ESC to close

Zagęszczanie włosów – jakie masz alternatywy?

Piękne i gęste włosy to marzenie niemal każdej kobiety. Ich stan może powiedzieć wiele o naszym zdrowiu, a ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie. Jednak wiele osób boryka się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Jak sobie z nim radzić? Czy warto zdecydować się na zagęszczanie włosów? Podpowiadamy, w jaki sposób odbudować włosy i zwiększyć ich gęstość!

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów są problemy hormonalne. U kobiet problemy tego typu mogą wiązać się z chorobami tarczycy (m.in. niedoczynnością narządu lub chorobą Hashimoto), a także z takimi schorzeniami jak insulinooporność lub zespół policystycznych jajników. U mężczyzn najczęściej przedwczesne łysienie może być związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Nadmierna utrata włosów może być także wynikiem chorób skórnych (m.in. łuszczyca, grzybica skóry głowy, nadczynność gruczołów łojowych).

Warto pamiętać, że duży wpływ na kondycję skóry głowy i samych włosów ma odpowiednia dieta i dostarczanie dużej ilości składników mineralnych. Przedwczesna utrata owłosienia może być wynikiem prowadzenia niewłaściwego trybu życia, które skutkuje niedoborami witamin i minerałów, od których zależy kondycja włosów.

Naturalne sposoby na zagęszczenie włosów

1. Zdrowy tryb życia

Staraj się, by Twoja dieta była różnorodna i pełna warzyw i owoców. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w codziennym jadłospisie, a także dużą ilość witamin i minerałów. Pamiętaj o właściwym nawadnianiu organizmu.

2. Suplementacja

Jeśli podejrzewasz, że nadmierna utrata włosów może być związania z niedoborami witamin i minerałów, możesz zdecydować się na dodatkową suplementację. Biotyna, witaminy A oraz E, a także składniki mineralne (m.in. wapń, cynk i magnez) odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie odbudowy włosów. Na rynku znajdziesz również wiele gotowych preparatów, które pomogą Ci zwalczyć przykry problem wypadania włosów.

3. Naturalne kosmetyki

Wiele naturalnych ekstraktów znanych jest ze swojego wspaniałego wpływu na kondycję i stan włosów. Wybieraj lekkie, ziołowe szampony na bazie skrzypu polnego, łopianu i pokrzywy. Warto również regularnie używać naturalnych wcierek, odżywek i olejków, które wspomogą porost włosów.

Pozostałe sposoby zagęszczania włosów

Wśród wielu metod zagęszczania włosów z pewnością warto wyróżnić metody nieinwazyjne czyli takie, które nie wymagają ingerencji chirurgicznej. Należą do nich m.in. zagęszczanie nanowłóknami, które imitują prawdziwe włosy oraz pigmentacja permanentna wykonywana w oparciu o wprowadzenie barwnika pod skórę. Metody te nie rozwiązują jednak problemu z wypadaniem włosów, są czasowe i stosunkowo drogie. Kobiety z długimi włosami mogą zdecydować się na zagęszczenie typu clip-in, które polega na połączeniu naturalnych włosów ze sztucznymi, co powoduje zwiększenie ich objętości i długości.

Trwałą pomocą dla osób borykających się z problemem łysienia skóry głowy będzie przeszczep włosów. Choć metoda ta cieszy się coraz większą popularnością, jest równocześnie bardzo droga. W zależności od obszaru oraz zastosowania nowoczesnych technologii końcowa cena może sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a dodatkową wadą tej metody jest konieczność czekania na odrośnięcie włosów do pożądanej długości. Efekty jednak są doskonałe: uzyskujemy naturalne, trwałe owłosienie w wybranych miejscach na skórze głowy.

Metody zagęszczania włosów – jakie wybrać?

Przed podjęciem decyzji odnośnie idealnej dla nas metody zagęszczenia włosów warto wykonać wszelkie niezbędne badania hormonalne oraz badania krwi, dzięki którym wykluczymy niedobory pierwiastków mineralnych i witamin, a także zminimalizujemy ryzyko niepowodzenia zabiegów. Niezbędna będzie również wizyta u profesjonalnego trychologa, który pomoże znaleźć przyczynę wypadania włosów, a następnie określi idealną metodę zagęszczenia włosów, która spełni nasze wymagania i pozwoli cieszyć się wspaniałymi efektami zabiegów.