Press ESC to close

Ćwiczenia na haluksy – co możemy zrobić?

Haluksy to problem, który dotyka wielu osób. Zwyrodnienie stóp nie tylko powoduje kompleksy, ale również może mieć wyjątkowo dotkliwe skutki zdrowotne. Podpowiadamy jak zapobiegać haluksom i co zrobić, gdy problem z nimi już nas dotyka!

Haluksy – czym są i jak powstają?

Haluksy to nazwa zmian zwyrodnieniowych, które powstają w obrębie dużego palca u stopy. Pod wpływem zmian kość krzywi się i kieruje w stronę zewnętrznych części stóp. Najczęstszą przyczyną pojawienia się deformacji stóp jest wieloletnie użytkowanie niewłaściwego i niezdrowego obuwia – wąskie, zwężane na końcu buty sprawiają, że na kość palców i śródstopia wywierany jest stały nacisk, który z czasem może powodować zmiany zwyrodnieniowe. Problem haluksów dotyczy głównie kobiet, które z jednej strony częściej noszą niewygodne obuwie, z drugiej zaś posiadają bardziej elastyczny i mniej odporny na zmiany układ kostny, co sprzyja pojawieniu się różnych deformacji pod wpływem nacisku.

Jak zapobiegać haluksom?

Najważniejszą częścią profilaktyki jest wybieranie wygodnego i odpowiedniego obuwia. Warto stawiać na buty na płaskim obcasie oraz szczególną uwagę przykładać do wyboru obuwia codziennego i sportowego, w którym zwykle spędzamy wiele godzin. Wybierając buty na wysokim obcasie warto postawić na grubszy słupek oraz mocne, wygodne podbicie. Obuwie powinno być doskonale dopasowane do kształtu stopy oraz nie powinno uciskać żadnej części palców. Warto wybierać buty dobrej jakości, wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów, które posiadają dodatkowe wkładki zapobiegające powstawaniu haluksom.

Jak zapobiegać haluksom?

  1. Wybieraj wygodne obuwie i jak najczęściej noś buty na płaskiej podeszwie. Kupuj atestowane obuwie oraz używaj specjalne wkładki do butów, które zapobiegną powstawaniu zmian zwyrodnieniowych.
  2. Staraj się jak najczęściej chodzić na boso – to świetny trening dla stóp! Spacer po miękkim dywanie, zimnym kamieniu, trawie i ziemi wpływa na komfort stóp, a także poprawia nasze samopoczucie, dostarcza energii i relaksuje.
  3. Zadbaj o odpowiednią masę ciała. Nadwaga sprzyja pojawieniu się różnych deformacji stóp, w tym także haluksów.
  4. Ćwicz stopy. Możesz starać się chwycić palcami drobne przedmioty, jak najczęściej nimi ruszać oraz ugniatać różne powierzchnie.
  5. Regularnie masuj stopy. Delikatny masaż nie tylko zapobiega pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych, ale także doskonale odpręża! Możesz także zdecydować się na specjalny sprzęt do masażu wodnego, który wykazuje wspaniałe działanie na zmęczone i opuchnięte stopy.

Kiedy za późno na profilaktykę…

Bardzo często zaczynamy interesować się tematem haluksów dopiero gdy problem bezpośrednio nas dotyczy. Niewielkie zmiany można korygować m.in. masażami i ćwiczeniami. Z pewnością gdy tylko zauważymy jakiekolwiek deformacje należy od razu zrezygnować z niewygodnego i szkodliwego obuwia. W aptekach znajdziemy również specjalne opaski i wkładki do butów, które szybko przyniosą ulgę oraz zapobiegną pogłębiania się zwyrodnienia stopy. W każdym jednak przypadku niezbędna jest konsultacja u lekarza ortopedy – zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować stany zapalne, które objawiają się bólem oraz mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. W przypadku ich wystąpienia dodatkowo wprowadza się leczenie farmakologiczne m.in. poprzez tabletki i maści przeciwzapalne, specjalne plastry chłodzące lub rozgrzewające, a nawet zastrzyki przeciwbólowe w przypadku bardzo zaawansowanej infekcji.

W przypadku wyjątkowo uciążliwych i zaawansowanych deformacji zaleca się wykonanie leczenia inwazyjnego czyli operacji, podczas której możliwe jest skorygowanie budowy kości i stawu. W zależności od postępu choroby leczenie może obejmować serię drobniejszych zabiegów inwazyjnych lub całościową operację kości. Operacyjne leczenie haluksów zaleca się osobom, które odczuwają znaczy dyskomfort w codziennym życiu, a także u których pozostałe metody leczenia nie odniosły spodziewanych rezultatów.