Press ESC to close

Mrowienie w stopach – o czym może świadczyć?

Mrowienie w stopach, jeśli pojawia się rzadko, zazwyczaj jest ignorowane. Zdarza się jednak, że takie objawy pojawiają się często, a nawet kilka razy dziennie. W takim przypadku staje się to coraz bardziej uciążliwe. Warto jednak zapoznać się z przyczynami, które mogą powodować mrowienie w stopach. Przyczyn może być kilka od banalnych wręcz, ale mogą również wskazywać na różne choroby. Dlatego też takich objawów nie powinno się w żaden sposób bagatelizować, tym bardziej jeśli zdarzają się one często.

Podstawowe przyczyny mrowienia w stopach:

Niedobór magnezu

Wszelkiego rodzaju niedobry, dają o sobie znać w bardzo zróżnicowany sposób. Może to być drganie powieki bądź wargi, ale może to być również drętwienie stóp. Dlatego też, jeśli stopy zaczynają nam drętwieć, warto jest wprowadzić magnez do swojej diety. Najlepiej nie tylko skupiać się na produktach, które go zawierają, ale skorzystać z suplementów, które dostępne są w każdej aptece. Koszt jest niewielki, a dolegliwość związana z drętwieniem stóp może minąć. Oczywiście jeśli jest spowodowana niedoborem.

Zła pozycja podczas snu

Zdarza się, że drętwienie pojawia się w nocy. Może okazać się, że pozycja podczas snu jest niewłaściwa, dochodzi do ucisku na dolną część kończyny. Wówczas skutkiem ubocznym jest niemiłe uczucie drętwienia czy też mrowienia w stopach.

Problemy z krążeniem

Wiele osób, które boryka się z problemami, które związane są z krążeniem krwi, odczuwa mrowienie w stopach. Może okazać się, że powstały np. stany zapalne w żyłach, a w związku z tym oprócz puchnięcia, bólu, mogą stopy również drętwieć.

Uzależnienie

Osoby, które mają problemy z uzależnieniem, szczególnie od alkoholu, również mogą odczuwać mrowienie w stopach. Tutaj niezbędne jest podjęcie leczenia, które nie tylko pomoże pozbyć się nałogu, ale dzięki temu, poprawi się ogólny stan zdrowia.

Cukrzyca

Cukrzyca jest to choroba, która niestety ma wpływ na wiele rzeczy. Można zauważyć, że osoby, które cierpią na tą chorobę borykają się nie tylko z trudniej gojącymi się ranami, z owrzodzeniami, ale również bardzo często narzekają na mrowienie w stopach.

Brak aktywności fizycznej

Sport to zdrowie i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Jeśli jednak przestajemy się ruszać, a aktywność fizyczna jest znikoma lub co gorsza nie występuje wcale, wówczas może dochodzić do wielu sytuacji, w których zaczynamy to odczuwać. Siedzący tryb życia, nie zmienianie pozycji przez dłuższy czas, może również objawiać się mrowieniem w stopach.

Problemy reumatyczne

Niektóre choroby są przekazywane w genach, tak też się dzieje w przypadku problemów reumatycznych. Jednym z pierwszych objawów są bardzo często mrowienie zarówno w stopach jak i dłoniach. Jeśli taki problem się pojawia, a znamy w rodzinie przypadki reumatyczne, wówczas warto swoje kroki skierować do specjalisty. Kolejne bowiem objawy, mogą być znacznie bardziej uporczywe i wpłynąć negatywnie na jakość życia.

Mrowienie w stopach może mieć podłoże zarówno chorobowe jak i wynikające z zaniedbania. Warto jednak zacząć od skupienia się na analizie swojego trybu życia, a także na odpowiedniej diecie. Ruch, magnez, odpowiednia dieta mogą sprawić, że mrowienie w stopach bardzo szybko ustąpi. Jeśli jednak nie mamy sobie w tej kwestii nic do zarzucenia, wówczas powinniśmy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Czasami już podczas badania morfologii, możemy dostrzec stany chorobowe. Zdarza się jednak, że należy podjąć dalsze leczenie, które nie tylko poprawi stan zdrowia, ale również pozwoli na pozbycie się problemu, jakim jest mrowienie w stopach. Cukrzyca, tarczyca, wszelkiego rodzaju uzależnienia, które nie będą leczone, a wręcz przeciwnie zostaną zbagatelizowane sprawią, że stan zdrowia będzie ulegał pogorszeniu Im szybciej zaczniemy szukać przyczyny, tym lepiej dla nas samych. Dlatego też takie prozaiczne z pozoru objawy jak mrowienie, czasami wymagają specjalistycznego leczenia. Na pewno jest to objaw, który ma swoje podłoże czy zdrowotne, czy związane z brakiem ruchu. Warto jednak przyczynę poznać.