W dzisiejszych czasach wszystko chcemy mieć szybko, niecierpliwimy się, kiedy ktoś po godzinie nie odpowiada na wiadomość, gdy piszemy raport „na wczoraj”. Podobnie jest z odchudzaniem, chcemy efektu po niedługim czasie. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak schudnąć zdrowo i szybko?
Szybko nie znaczy zdrowo
Jeśli w ciągu miesiąca planujesz zrzucić 10 kg, to na pewno twój organizm zacznie się buntować i nie unikniesz efektu jojo. Zdrowe odchudzanie to strata od 0,5 do 1 kg masy ciała, czyli od 2 do 4 kg miesięcznie. Nie ma sensu z tym walczyć, jeśli chcesz schudnąć w granicach rozsądku i nie obciążyć zanadto ciała i psychiki. Nawet niewielki spadek wagi będzie widoczny, czy to na twarzy, która będzie mniej pulchna, na ramionach, delikatnie też na brzuchu. Należy też pamiętać, że u osób z dużą nadwagą na efekty poczekamy nieco dłużej. Stopniowe przyzwyczajanie organizmu do diety pozwala na spokojną i zdrową utratę kilogramów.
Sen
Istnieje związek między BMI a ilością snu. Naukowo zostało udowodnione, że osoby, które się wysypiają, z reguły mają lepszy nastrój niż osoby niewyspane, przez co łatwiej kontrolują jedzeniowe zachcianki. Dbałość o zdrowy sen to nie tylko troska o sylwetkę, ale również dobre samopoczucie i sprawność całego organizmu. Osoby stale niewyspane częściej sięgają po niezdrowe jedzenie,
Ograniczenie cukru
Najlepsza do picia jest woda niegazowana. Gasi pragnienie, pomaga wypłukać toksyny a także nie zawiera kalorii. Można dodać trochę soku z cytryny czy innego owocu, jeśli zwykła woda nam nie smakuje. Picie 1,5 litra wody dziennie to prosty zwyczaj pomocny nie tylko przy odchudzaniu, dobrze wpływa na nasze zdrowie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku napojów słodzonych, które nie dość, że nie dają poczucia sytości, a podrzucają puste kalorie i często wzmacniają apetyt. Podobnie jest ze słodyczami, lepiej je ograniczyć, niekoniecznie rzucić od razu. Cukier silnie uzależnia, dlatego też nagłe odstawienie słodyczy może skutkować rozdrażnieniem czy smutkiem.
Fast foodom mówimy „nie”
Niestety, wszystkie hamburgery, chipsy, kebaby to dla nas prawdziwe bomby kaloryczne. Dają wprawdzie poczucie sytości, ale niewiele wartości odżywczych. Jeśli chcemy schudnąć, powinniśmy na jakiś czas o nich zapomnieć.
Mało a często
Regularne spożywanie posiłków pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami. Dzięki temu, że jemy w mniej więcej stałych porach, w ciągu dnia nie dokucza nam głód, łatwiej nam zrezygnować z przekąski, jeśli wiemy, że np. za pół godziny jemy obiad.
Błonnik
Najwięcej błonnika zawiera siemię lniane. Często jest polecane jako dodatek do diety, ponieważ dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych, witamin, a także daje uczucie sytości. Ponadto błonnik przyśpiesza metabolizm, dzięki czemu łatwiej gubić nam kilogramy. Oczywiście samo siemię lniane nie zapewni nam efektu, ale warto je włączyć do zdrowego odchudzania, czy to w formie kapsułek czy papki ze zmielonych ziaren.
Aktywność fizyczna
W zależności od naszego trybu życia i upodobań, warto włączyć do planu odchudzania ruch. Nawet niewielki pozytywnie wpływa na nasz organizm. Oczywiście należy pamiętać, że skoro się ruszamy, nie oznacza to automatycznie, że możemy zjeść więcej, bo i tak spalimy te kalorie.
Jak długo się odchudzać?
Przy odchudzaniu prędzej czy później pojawi się kryzys. To całkowicie normalne. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na odstępstwa, np. zjedzenie chipsów, czy batonika. Można w tym celu raz w tygodniu ustalić dzień na słodkie. Jeden dzień nie popsuje efektów całego tygodnia, a troszkę poprawi nasz nastrój.
Odchudzanie a psychika
Rezygnacja ze słodyczy, pilnowanie pór posiłków to często spore wyzwanie dla naszej psychiki. Organizm nie lubi gwałtownych zmian. Jeśli chcemy schudnąć zdrowo, dbajmy również o naszą psychikę. Aby uniknąć wahań nastroju, dobrze jest wprowadzać pewne kroki stopniowo. Zmieniajmy restrykcje w nawyki, np. możemy zacząć od zadbania o higieny snu. Na pewno odczujemy, że coś się zmieniło. Zdrowe odchudzanie nie jest procesem szybkim, jednak spokojne wprowadzanie zdrowych zmian pozwoli nam zmienić je w nawyki.
Najnowsze komentarze