Press ESC to close

Zobacz, jakie choroby może zwiastować swędzenie stóp

Swędzenie dłoni i stóp – co może zwiastować?

Swędzenie dłoni i stóp może zwiastować różnego rodzaju choroby. Aby móc skutecznie rozwiązać dolegliwości i zwalczyć ognisko choroby, należy dokładnie zdiagnozować źródło problemu. Przede wszystkim, bardzo pomocna w tym działaniu może okazać się obserwacja objawów, którym towarzyszy świąd. Swędzenie stóp bywa bardzo uciążliwe i powoduje dość wysoki dyskomfort w życiu codziennym. Dość silne swędzenie może być objawem wielu chorób, na przykład: przesuszeniem skóry, grzybicą stóp, atopowym zapaleniem skóry, pokrzywką, chorobami pasożytniczymi, wypryskami kontaktowymi, różnego typu rodzajami alergii oraz chorobami wątroby bądź nawet trzustki.

Swędzenie stóp – zapobieganie

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym dbaniu o swoje stopy. Warto je systematycznie nawilżać i chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przede wszystkim zimą, należy używać kremów bogatych w przeróżne witaminy, a także pamiętać o ciepłych rękawiczkach i butach. Kolejnym krokiem powinno być odpowiednie zabezpieczenie dłoni w czasie prac domowych, szczególnie takich jak sprzątanie. Nie należy narażać wrażliwego naskórka na działanie silnych detergentów. Swędzenie, często pojawia się również przy ubieraniu bądź położeniu do łóżka, zwłaszcza wtedy gdy mamy styczność z detergentami, używanymi w czasie prania, na przykład pościeli. Podczas występowania tego typu przypadków, warto sięgnąć po inne detergenty, które prawdopodobnie zniwelują dokuczliwości.

Swędzenie stóp – leczenie

Jeśli swędzenie stóp nie ustępuje powinniśmy zwrócić się do lekarza specjalisty – dermatologa, który zdiagnozuje grzybicę stóp, która charakteryzuje się nie tylko swędzeniem, ale również złuszczaniem naskórka, wysypką bądź występowaniem zaczerwienionych ognisk na skórze. Przy tego typu dolegliwościach konieczne może okazać się wykupienie specjalistycznych leków w aptece zaleconych przez lekarza. Nie możemy również zapomnieć o utrzymywaniu odpowiedniej higieny, a także dokładnym osuszaniu stóp, które zostały dotknięte zmianami chorobowymi.

Swędzenie stóp – objaw alergii

Silne swędzenie skóry może być również przyczyną występowania reakcji alergicznych na skutek zjedzenia pewnych produktów spożywczych, użycia nowych kosmetyków bądź proszków do prania, a także być skutkiem zabawy ze zwierzęciem. Inne objawy, które mogą towarzyszyć alergii, to zaczerwienienie bądź pojawiający się na skórze obrzęk. W tego typu przypadkach warto wykonać testy skórne, które pomogą nam ustalić nam ognisko chorobowe. W tego typu przypadku warto zdecydować się na odczulanie.

Swędzenie stóp, a ciąża

Silnego swędzenia stóp nie powinny lekceważyć szczególnie kobiety w trakcie ciąży, a zwłaszcza w jej ostatnich miesiącach. Świąd w tym przypadku, może zwiastować cholestazę – chorobę wątroby, która związana jest z zastojem żółci. Pomimo tego, że ta przypadłość nie jest groźna dla płodu, to może doprowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Dlatego, jeśli świąd utrzymuje się znacznie dłużej, warto wybrać się na konsultacje do lekarza.

Swędzenie stóp – podsumowanie

Podsumowując, swędzenie stóp należy do przypadłości, których nie powinniśmy lekceważyć. W momencie, gdy utrzymuje się znacznie dłużej i zaczyna nas to niepokoić, bezwzględnie powinniśmy udać się do lekarza specjalisty, w celu dokładnego zdiagnozowania przypadłości. Tego typu działanie, w razie potrzeby pomoże nam skutecznie wyleczyć występujące schorzenie i uśmierzyć uciążliwe swędzenie oraz zwalczyć dyskomfort. Aby skutecznie zapobiegać występowaniem nowych zjawisk chorobowych, szczególną uwagę powinniśmy zwracać na regularną higienę osobistą. Ważne jest również, aby codziennie zmieniać skarpety bądź rajstopy, a tego typu produkty powinny być wykonane z bawełny. Warto omijać skarpetki, które są wykonane ze sztucznego materiału, ponieważ mogą one wzmagać potliwość stóp. Unikajmy również noszenia zbyt ciasnego obuwia.