Press ESC to close

Przesuszone włosy – co z tym zrobić?

Wielu z nas zmaga się z problemem przesuszonych włosów. Chcemy, by wyglądały zdrowo i lśniąco, a tymczasem często są matowe, szorstkie w dotyku i trudno je ułożyć, ponieważ bardzo się puszą. Jak sprawić, że takie włosy znów będą pięknie wyglądać? Po jakie kosmetyki sięgnąć?

Dlaczego włosy są suche?

Przyczyn, dlaczego nasze włosy stają się bardzo suche, można znaleźć co najmniej kilka. Bezpośrednio odpowiada za to przede wszystkim duże odchylenie ich łusek, które nie są w stanie zatrzymać wilgoci wewnątrz włosa. Taki typ włosów określamy jako wysokoporowate. Może być to cecha przypisana im genetycznie lub nabyta. Do podwyższenia porowatości przyczynia się między innymi rozjaśnianie czy wykonywane bardzo często zabiegi na gorąco na przykład przy użyciu prostownicy. Przyczyny suchych włosów można szukać także w źle dobranych kosmetykach, które zawierają silne substancje myjące lub alkohole wysuszające, a także w nieodpowiedniej diecie, w której brakuje między innymi witamin z grupy B oraz witaminy E. Do przesuszania włosów mogą przyczyniać się także warunki zewnętrze jak klimatyzacja czy silne słońce.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów suchych?

Chcąc poprawić stan naszych włosów, musimy zweryfikować naszą dotychczasową pielęgnację. Powinniśmy zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohole wysuszające, które mogą pojawiać się w składzie jako alcohol denat, alcohol, ethanol czy isopropyl alcohol. W codziennej pielęgnacji warto także ograniczyć używanie mocnych szamponów, ponieważ silne detergenty takie jak SLS czy SLES działają także wysuszająco. Nie należy jednak ich wyrzucać, sprawdzą się używane raz na dwa tygodnie dla dokładnego oczyszczenia skóry głowy.

W co w takim razie powinniśmy się zaopatrzyć? Do mycia warto wybrać łagodne szampony, które delikatnie oczyszczą, ale nie wysuszą. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu produktów. Do pielęgnacji włosów na długości powinniśmy wybierać odżywki i maski zawierające substancje nawilżające, czyli humektanty. Na półkach drogerii oraz marketów możemy znaleźć wiele kosmetyków, które przez producenta są polecane do włosów suchych, ale warto dodatkowo spojrzeć na ich skład. Wybierajmy te zawierające pantenol, mocznik, miód czy sok aloesowy. Silne działanie nawilżające wykazuje także gliceryna, jednak nie wszystkie włosy ją lubią, szczególnie te kręcone mogą reagować na nią puszeniem się.

Jak używać kosmetyków nawilżających?

Osoby stosujące świadomą pielęgnację włosów doskonale znają metodę OMO – odżywienie, mycie, odżywienie. Warto jej spróbować, gdy chcemy dobrze nawilżyć nasze włosy. Nałożenie nawilżającej odżywki lub maski na koniec pielęgnacji w połączeniu z suchym powietrzem może spowodować spuszenie się włosów, szczególnie tych wysokoporowatych. Dzieje się tak, ponieważ przez rozchylone łuski włos oddaje nawilżenie do otoczenia. Warto więc po użyciu produktu nawilżającego sięgnąć po kosmetyk emolientowy, czyli zawierający sporo olei, które otulą włos, tworząc na nim pewnego rodzaju film i pomogą zatrzymać wilgoć wewnątrz.

Olejowanie włosów

Kiedy nasze włosy są przesuszone, warto do pielęgnacji włączyć także olejowanie, które działa podobnie jak odżywka emolientowa, ale znacznie intensywniej. Olej można nałożyć na włosy zwilżone lub na podkład nawilżający, którego funkcje może spełniać żel lniany, żel aloesowy, woda z cukrem lub nasza odżywka nawilżająca. Olej nie tylko pomoże utrzymać nawilżenie wewnątrz włosów, lecz także sprawi, że staną się one sprężyste i błyszczące.

Planując olejowanie po raz pierwszy, największym wyzwaniem może być wybór odpowiedniego oleju. By wybrać ten, który najlepiej będzie działał na nasze włosy, konieczne jest zwrócenie uwagi na ich porowatość. Włosy wysokoporowate najlepiej zareagują na oleje wielonienasycone, średnioporowate na jednonienasycone, a niskoporowate najbardziej polubią się z olejami nasyconymi. Na początek nie musimy kupować drogich i wyszukanych olejów. Śmiało możemy spróbować produktów obecnych w naszej kuchni.

Jak często stosować kosmetyki nawilżające i olejowanie na podkład?

Jak wiadomo, nadmiar nigdy nie jest dobry. Początkowo, gdy nasze włosy są mocno przesuszone, będą bardzo dobrze reagować na częste dostarczanie im substancji nawilżających. Z czasem jednak po tych zabiegach mogą nie wyglądać, tak jakbyśmy oczekiwali. Nie jest to niczym niepokojącym. Po prostu świadczy o tym, że kosmyki mają w sobie w tym momencie wystarczający poziom nawilżenia i możemy im go dostarczać nieco rzadziej, przeplatając kosmetyki humektantowe z produktami zawierającymi emolienty czy proteiny.