Press ESC to close

Czy lampy na łuszczycę pomagają?

Łuszczyca to choroba skóry, która polega na nadmiernej aktywności naskórka. Konsekwencją są widoczne na skórze czerwone rumienie pokryte srebrzystymi łuskami. Zmiany te bolą i swędzą, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dziś choroba ta uważana jest za jedną z wielu występujących chorób cywilizacyjnych. Jest chorobą przewlekłą, a jej korzenie znajdują się w genetyce każdego z nas. Osoba cierpiąca na łuszczycę musi być pod stałą opieką poradni dermatologicznej. Chorzy często wstydzą się swojej choroby. Mają problemy społeczne w środowisku i nie mogą pracować zawodowo. Co drugi chory popada w depresję z tego powodu.

Sposoby leczenia łuszczycy

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany na swojej skórze od razu zapisz się do dermatologa. Doświadczony specjalista ma bogatą gamę leków i zabiegów, które zahamują rozwój tej choroby. Łuszczycę leczy się od wewnątrz, jak i z zewnątrz. W aptekach są różnego rodzaju maści na zmiany skórne, bogate w kwas salicylowy.

Do leczenia tej choroby stworzono nową grupę leków, tak zwanych biologicznych. Leczenie chorego tymi preparatami opiera się na działaniu tych środków na reakcje immunologiczne, które prowadzą do zmian łuszczycowych na skórze. Leki biologiczne przeznaczone są dla pacjentów, na których inne metody leczenia nie działają.

Aby można było wdrożyć odpowiednią kurację, pacjent powinien mieć zrobione badania, które mają oszacować ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Oczywiście, każda łuszczyca jest inna, ma inny przebieg choroby, dlatego też nie każda terapia, która przynosi efekty u jednego chorego, będzie działać tak samo u drugiego.

Leczenie światłem

Trzeba zaznaczyć, że promienie słońca działają bardzo korzystnie na osoby chorujące na łuszczycę. Dlatego też, w słoneczne dni, zalecana jest kąpiel słoneczna. Promienie UV pochodzące ze słońca zabijają limfocyty T, przez co stan zapalny zostaje zahamowany a skóra przestaje się łuszczyć. Pacjentom zaleca się jak najczęstsze opalanie.

Fototerapia- co to takiego?

Fototerapia to leczenie światłem, które polega na naświetlaniu całego ciała lub wybranej jego partii, lampami emitującymi światło UVA i UVB. Powodują one to samo co naturalne promienie słoneczne, czyli zmniejszają ilość limfocytów T.

Warto nadmienić, że skuteczniejszą metodą jest terapia PUVA, która polega na naświetlaniu ciała przy zastosowaniu substancji, które zwiększają czułość skóry na promieniowanie nadfioletowe.

Naświetlanie odbywa się pod kontrolą lekarza w kabinach świetlnych lub pod specjalnymi lampami. Można to również wykonywać samodzielnie, ale według dokładnych instrukcji od specjalisty. Niektórzy lekarze nie czekają aż inne zabiegi przyniosą jakiś efekt, ale od razu terapię zaczynają od naświetlań. Co ważne, rozmiary rozprzestrzeniającej się na skórze łuszczycy, nie mają znaczenia. Zabieg ten można stosować dla małych, jak i dużych zmian skórnych.

Przebieg naświetleń

Jak długo będzie trwało leczenie lampami zależy od wielu czynników np. od nasilenia choroby. Od dwóch do trzech razy w ciągu tygodnia przeprowadzane są zabiegi przy użyciu specjalnych lamp. Pierwsze efekty pacjenci odczuwają już po kilku zabiegach. Aby zabieg przynosił jak najlepsze rezultaty takich sesji może być nawet około trzydziestu.

Czy mogą występować jakieś skutki uboczne?

Warto pamiętać o tym, że nieprzestrzeganie zaleceń może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Warto być tego świadomym, choć zdarzają się one niezwykle rzadko. Skutki uboczne stosowania naświetleń to: nudności, zawroty i bóle głowy, drażliwość na otoczenie, bezsenność, zaburzone widzenie, przyspieszone starzenie skóry czy przebarwienia skórne.

Warto zaznaczyć, że jeśli występują któreś z efektów niepożądanych, mają one łagodny i krótkotrwały charakter.

Oczywiście, skutków ubocznych można uniknąć. Wystąpienie ich nie jest możliwe, jeśli trzymamy się wszelkich zaleceń- trzeba dbać o odpowiednią dawkę promieniowania, a także chronić obszary ciała, które nie powinny być wystawione na działanie promieniowania.

Jak widzisz, stosowanie lamp w leczeniu łuszczycy pomaga. Warto skonsultować ten temat z lekarzem i zacząć działać, by Twoje życie stało się bardziej komfortowe. Mimo możliwości wystąpienia objawów niepożądanych, wielu chorych decyduje się na zastosowanie terapii światłem, ponieważ dzięki niej można uzyskać długie okresy remisji. Warto również pamiętać o ciągłym nawilżaniu skóry, by nie doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia.