Press ESC to close

Schodząca skóra po opalaniu to zły znak dla skóry

Pełnia lata to dla miłośników plażowania najwspanialsza część roku. Przez kilka miesięcy w naszym klimacie możemy cieszyć się wieloma słonecznymi godzinami i wysokimi temperaturami, które sprzyjają wypoczynkowi na działkach i nad jeziorami. Niestety, długotrwale wylegiwanie się na słońcu może mieć wiele nieprzyjemnych skutków zdrowotnych, o których warto pamiętać. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie i skutecznie się opalać!

Jak bezpiecznie się opalać?

W letnich miesiącach należy wyjątkowo uważać na to, w jaki sposób chronimy swoją skórę przed oparzeniami słonecznymi. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować podrażnienia, bolesne oparzenia, a w wieloletniej perspektywie nawet groźne zmiany skórne. Oto 5 ważnych elementów ochrony, o których nie możesz zapominać podczas opalania!

  1. Zawsze zabezpieczaj skórę kremem z odpowiednim filtrem. W przypadku jasnej karnacji, wielogodzinnej ekspozycji na słońce lub pierwszych wyjść na słońce wybieraj wysokie filtry (nawet 50 SPF). Z czasem możesz zmniejszyć filtr do 20 lub 30 SPF. Niższe filtry przeznaczone są dla osób, które nie narażają się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i sprawdzą się np. podczas wieczornego spaceru, wycieczki do lasu czy pracy w zacienionych miejscach na podwórku.
  2. Unikaj słońca w południe, kiedy jest wyjątkowe ostre i niebezpieczne. Staraj się nie leżeć na plaży między 11 a 14, kiedy to promienie słoneczne bardzo szybko mogą spowodować groźne oparzenia słoneczne. Najbezpieczniejszą porą na opalanie jest późniejsze popołudnie oraz wczesny ranek. Ograniczaj także ilość godzin spędzonych na słońcu, szczególnie podczas pierwszych letnich dni, kiedy Twoja skóra jest najbardziej wrażliwa na działanie promieni UVA i UVB.
  3. Zakrywaj wyjątkowo wrażliwe części ciała. Nawet jeśli marzysz o idealnie równej opaleniźnie pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Podczas opalanie zawsze chroń przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych głowę, oczy, a także wszelkie blizny, świeżo zrobione tatuaże i miejsca przebite kolczykami oraz zauważone zmiany skórne.
  4. Opalaj się w ruchu. Wielogodzinne leżenie na plaży może być wyjątkowo niebezpieczne. W pozycji leżącej trudniej jest zaobserwować drobne zmiany w samopoczuciu, które mogą świadczyć o przegrzaniu organizmu (m.in. osłabienie, zawroty głowy, uczucie duszności itp.). Jeśli jednak preferujesz opalanie na leżąco staraj się co kilkanaście minut wstać i sprawdzić, czy nie odczuwasz żadnych skutków długotrwałej ekspozycji na słońce.
  5. Dużo się nawadniaj. W trakcie upałów nasz organizm bardzo szybko traci zapasy wody, a samo odwodnienie może być równie niebezpieczne dla organizmu. W gorące dni staraj się wypijać minimum 3 litry wody. Świetnie nawadniają także schłodzone kompoty, świeżo wyciskane soki oraz mrożona herbata z dodatkiem mięty i świeżych owoców.

Jak dbać o skórę latem?

Zabezpieczenie skóry kremem z filtrem to nie wszystko, o czym warto pamiętać podczas słonecznych i upalnych miesięcy. Regularne poddawanie się peelingom sprawi, że Twoja skóra będzie zawsze wyjątkowo gładka i przyjemna w dotyku. Po wielogodzinnym opalaniu mogą wystąpić różne nieprzyjemne objawy oparzeń słonecznych, takie jak schodząca skóra, podrażnienia i zaczerwienienia. W tym czasie szczególnie chroń ją przed kontaktem z promieniami słonecznymi oraz dokładnie nawilżaj delikatnymi, naturalnymi preparatami. Jeśli odczuwasz ból lub pieczenie zastosuj lekkie mgiełki chłodzące lub apteczne preparaty, dzięki którym od razu odczujesz ulgę. Podrażnioną skórę możesz także posmarować zimnym jogurtem naturalnym lub kefirem – produktami, które mają świetny wpływ na cerę, łagodzą dolegliwości bólowe i przyspieszają odbudowę naskórka. Podczas rekonwalescencji po zbyt intensywnym opalaniu dokładnie zasłaniaj skórę przed wyjściem na słońce, a po zejściu opuchlizny koniecznie udaj się do dermatologa, który oceni stan przebarwień, pieprzyków i znamion, które były bezpośrednio narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych.