
Problem haluksów, czyli specyficznych zmian zwyrodnieniowych stopy, dotyka bardzo wielu osób. Zauważając u siebie pierwsze oznaki pojawiania się haluksów możemy szybko zareagować i ograniczyć rozwój schorzenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Podpowiadamy czym są haluksy i jak z nimi walczyć!
Przyczyny powstawania haluksów
Najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest noszenie przez wiele lat niewłaściwego, zbyt ciasnego obuwia. Nacisk kładziony na kość śródstopia i dużego palca sprawia, że po pewnym czasie obszar ten ulega zniekształceniu. To dlatego tak ważne jest noszenie wygodnych butów o odpowiednim rozmiarze oraz unikanie obuwia na bardzo wysokim obcasie, zwężanego na końcu, które mogłoby powodować nieprzyjemny ucisk i problemy zdrowotne, a nawet trwałe zwyrodnienia.
Noszenie nieodpowiednich butów to najczęstsza lecz nie jedyna przyczyna powstawania haluksów. Powstawaniu tego typu zwyrodnień wpływa wysoka masa ciała powodująca zwiększenie ucisku na zewnętrzne partie stopy. Dodatkowo haluksy częściej powstają u osób z chorobami układu kostnego, schorzeniami tkanki łącznej oraz predyspozycjami genetycznymi.
Skutki i sposoby zapobiegania haluksom
Wśród skutków występowania zmian zwyrodnieniowych stopy wyróżnić można m.in. przewlekły ból, nieatrakcyjny wygląd, a także częste występowanie stanów zapalnych, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dodatkowo osoby borykające się z problemem haluksów mogą cierpieć na nawracające infekcje.
Haluksy – jak im zapobiegać?
- Prowadź zdrowy tryb życia i staraj się nie dopuścić do zwiększenia masy ciała. Osoby z nadwagą i otyłością częściej cierpią na różnego rodzaju choroby, w tym także zwyrodnienia kości i stawów. Staraj się racjonalnie odżywiać oraz regularnie uprawiaj sport.
- Pamiętaj o witaminach i minerałach. Na występowanie haluksów mniej narażone są osoby, które posiadają mocne kości i stawy. Spożywaj dużą ilość wapnia i witaminy D, staraj się również zadbać o regularne przyjmowanie kolagenu, który ma zbawienny wpływ na kondycję stawów. Znajdziesz go m.in. w pożywnych, mięsnych wywarach i podrobach.
- Jak najczęściej masuj stopy – delikatny masaż nie tylko zapobiega powstawaniu różnych deformacji, ale również świetnie odpręża i relaksuje!
- Daj stopom odpocząć. Chodzenie bosymi stopami po różnych powierzchniach to znakomity sposób na relaks, ale również na profilaktyczne zapobieganie powstawaniu haluksów.
- Dbaj o jakość obuwia. Jak najczęściej noś buty na płaskim obcasie, wybieraj dobre jakościowo produkty, które nie będą powodować ucisków i deformacji. Staraj się unikać niewygodnych butów na wysokim obcasie, a jeśli musisz je zakładać – staraj się wybierać grubszy słupek zamiast cienkiej szpilki i inwestuj w obuwie dobrze wyprofilowane.
Zabiegi na haluksy
Część niezaawansowanych zmian zwyrodnieniowych może być leczona nieinwazyjnie. Leczenie opiera się na stosowaniu specjalnych wkładek i taśm uciskowych, które korygują położenie kości i stawów. W przypadku wystąpienia infekcji i stanów zapalnych dodatkowo włącza się leczenie farmakologiczne. Przy wystąpieniu bardzo niewielkich deformacji kuracja opiera się na powstrzymaniu dalszego rozwoju choroby. Oznacza to, że u chorych należy wyeliminować czynnik, który odpowiedzialny jest za powstawanie haluksów (np. wysoka masa ciała, wielogodzinne użytkowanie nieodpowiedniego obuwia itp.)
Zdecydowanie trudniej leczy się zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stóp. Postępująca choroba prowadzi do widocznej dysmorfii, która zwykle objawia się skierowaniem dużych palców w zewnętrzną stronę stopy, a także występowaniem widocznych zgrubień. Leczenie operacyjne może polegać na usunięciu przerośniętych części tkanki kostnej, wprowadzenia metalowych ortez, które będą prostować zdeformowaną kość lub na różnych zabiegach w stosunku do ścięgien i stawów. Mogą opierać się zarówno na niewielkich, mało inwazyjnych zabiegach, jak i skomplikowanych operacjach, po których czekać nas będzie długa rehabilitacja.
Najnowsze komentarze