Utrata wagi czy rzucenie palenia dzięki hipnozie? Procedura, która stała się powszechna! Uważana za skuteczną technikę walki z nałogami i innymi zaburzeniami zachowania, hipnoza integruje teraz dziedzinę medycyny. Terapeutyczna hipnoza, hipnoterapia lub medyczna hipnoza… Czym jest medyczna hipnoza jako praktyka alternatywna i uzupełniająca w stosunku do medycyny konwencjonalnej? Na czym polega hipnoza medyczna? Mechanizmy, korzyści i praktyka: hipnoterapia nie będzie miała dla Ciebie żadnej tajemnicy!
Jaki jest stan hipnozy?
Wróćmy najpierw do etymologicznych początków hipnozy. Termin „hipnoza” pochodzi od greckiego „Hupnoein”, co oznacza „zasnąć”. Rzeczywiście, osoba w stanie hipnozy znajduje się w ograniczonym stanie świadomości, między czuwaniem a snem. W przeciwieństwie do stanu transu, stan hipnozy jest rodzajem „nieświadomej świadomości”: uwaga osoby skupia się na kilku punktach.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz codzienny stan przypomina czasami stan hipnozy. Dzieje się tak na przykład, gdy śnimy na jawie. Ale aby dobrowolnie wejść w ten stan hipnozy, osoba może na przykład:
• Skonsultuj się z hipnoterapeutą na sesję hipnozy, twarzą w twarz lub nie.
• Korzystaj z narzędzi wirtualnej rzeczywistości, opartych na hipnotycznych zasadach.
• Dokonaj tego stanu hipnozy na własną rękę, poprzez medytację i autohipnozę.
• Hipnoza jako zabieg terapeutyczny
Aby osiągnąć cel terapeutyczny, hipnoza nazywana jest hipnoterapią, hipnozą terapeutyczną lub medyczną. Odtąd celem jest stosowanie hipnozy jako leczenia, opartego na zmienionej świadomości pacjenta.
W hipnoterapii pacjentowi pomaga werbalnie hipnoterapeuta. Hipnoterapeuta wprowadza pacjenta w stan hipnozy, koncentrując jego uwagę na takich rzeczach jak:
• mentalne sugestie i skojarzenia pomysłów;
• obrazy i metafory;
• ćwiczenia pobudzające wyobraźnię.
Dzięki tej pomocy werbalnej pacjent jest coraz bardziej zrelaksowany: jego uwaga jest odwracana od bólu. Zmieniony stan świadomości ma tendencję do zmniejszania bólu fizycznego i / lub psychicznego.
Mechanizm hipnoterapii ma zatem charakter paliatywny, a nie leczniczy. Rzeczywiście, hipnoza łagodzi i zmniejsza objawy choroby, nie usuwając jej przyczyny. Innymi słowy, hipnoterapia nie ma żadnego wpływu na patologię, ale na jej mechanizm psychologiczny: na sposób, w jaki pacjent ją postrzega.
Jakie są korzyści z medycznej hipnozy?
Zatem hipnoza odnosi się do stanu hipnozy. Ale jakie są mechanizmy i korzyści dla naszego ciała i naszego myślenia? Na poziomie fizycznym hipnoza zmniejsza produkcję adrenaliny, co pomaga odprężyć się i zmniejszyć odczuwany fizyczny ból. Na poziomie psychologicznym chodzi o nieświadomość, modyfikację naszych wewnętrznych zachowań (nałogi, urazy, fobie…).
Na konkretnym poziomie, jako terapia uzupełniająca lub uspokajająca, co może złagodzić, a nawet pomóc leczyć hipnoza medyczna? Korzyści z hipnoterapii są liczne:
• redukcja zaburzeń lękowych (depresja, napady lęku, fobie, bezsenność, stres pourazowy);
• zmniejszenie ostrego i przewlekłego bólu;
• redukcja szkodliwych lub uzależniających zachowań (zaburzenia odżywiania, palenie, alkoholizm itp.).
Obecnie hipnoza medyczna jest stosowana na różnych oddziałach medycznych i szpitalnych. Sprawdził się na sali operacyjnej jako alternatywa dla znieczulenia lekowego!
Należy jednak zauważyć, że skuteczność hipnoterapii jest różna u różnych pacjentów. Rzeczywiście, medyczna hipnoza jest najskuteczniejsza, gdy pacjent jest otwarty i zmotywowany. Z drugiej strony głęboko odradza się stosowanie go u alkoholików, narkomanów czy psychotyków (schizofrenia) ze zmienioną świadomością rzeczywistości.
Najnowsze komentarze