Zobacz, jakie choroby może zwiastować swędzenie stóp

Kiedy pojawia się swędzenie stóp, często je ignorujemy. Wydaje nam się, że czasem po prostu to się zdarza – i jest to słuszny wniosek. Jednak gdy swędzenie powtarza się lub nie ustaje, trzeba koniecznie przyjrzeć się problemowi bliżej. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny swędzących stóp.

Rzadkie powody swędzenia stóp

Przyczyn swędzenia stóp może być wiele. Bardzo rzadko zdarza się, że swędzenie stóp zwiastuje problemy z wątrobą. Czasem swędzenie może mieć także podłoże alergiczne i wtedy najlepiej jest spróbować powstrzymać świąd z pomocą leków antyhistaminowych. Świądowi może wtedy towarzyszyć wysypka. Alergenów należy szukać wtedy w pościeli, wypełnieniu kołder lub butach.

Grzybica stóp – najczęstsza przyczyna swędzących stóp

Chodzenie na bosaka w publicznych miejscach lub kupowanie używanych butów. W takich sytuacjach najczęściej możemy zarazić się grzybicą stóp, dlatego najlepiej zawsze nosić ze sobą swoje klapki. Jeśli zauważasz niepokojące objawy, które przez kilka dni nie ustępują, udaj się do lekarza lub do apteki aby zatrzymać rozwój grzybów.

Grzybica stóp zazwyczaj jest początkiem grzybicy paznokci, która jest dość oporna w leczeniu. Właśnie dlatego, że często bagatelizujemy swędzenie stóp, dochodzi do rozprzestrzenienia się grzybów na inne rejony w tym na paznokcie. Oprócz powstrzymania rozwoju choroby, musisz zabezpieczyć swoje buty środkami, które usuną bakterie z wnętrza buta a tym samym zapobiegną wielokrotnemu zarażeniu się.