Jak zapobiec haluksom? Kilka żelaznych zasad!

Haluks, czyli paluch koślawy to przypadłość głównie kobiet. Wiele przypadków haluksów ma podłoże genetyczne, jednak także inne czynniki decydują o koślawieniu palucha. Haluksy są dość trudne w leczeniu, dlatego warto zadbać o profilaktykę i nie dopuścić do ich powstania. Co możesz zrobić, szczególnie wtedy kiedy wiesz, że matka lub babka musiały walczyć z tym problemem?

Czym jest halluks?

To stan zwyrodnieniowy polegający na zniekształceniu stopy. Duży paluch zaczyna się odginać do wewnętrznej strony, przez co od wewnętrznej strony kość zaczyna odstawać. Haluks to nie tylko problem estetyczny, ale także bolesna dolegliwość, która w skrajnych przypadkach może spowodować trudności w poruszania się:

Jak zapobiec haluksom?

Skłonności genetyczne to jedno, ale niestety w dużej mierze sami przyczyniamy się powstawania haluksów. Co zrobić, aby ten problem nie dotyczył Ciebie?

  • noś wygodne obuwie. Nie tylko płaskie, ale także szerokie aby nie ściskać palców. Najlepszym wyborem jest obuwie sportowe jednak to nie zawsze możliwe. Obuwie na co dzień powinno być lekkie, wygodne i szerokie – jednak nie za duże.
  • ruszaj się – ruch jest potrzebny nie tylko dla utrzymania sylwetki i dobrego zdrowia, ale także zapobiega powstawaniu schorzeń stóp. Ruch przy haluksach nie powinien być bardzo intensywnie przeciążający stopy. Wybierz rower lub marsz, a zrezygnuj z aktywności wymagających podskakiwania.
  • nie dopuszczaj do nadwagi – skłonności genetyczne plus nadwaga to duże zagrożenie dla Twoich stóp. Nadwaga w znacznym stopniu przyczynia się do koślawienia palucha, dlatego trzymaj sylwetkę.