Zabieg na haluksy – co masz do wyboru

Haluks, halluks lub halux to popularne nazwy palucha koślawego, zwyrodnienia stopy które w ostatnim stadium, może nawet uniemożliwić chodzenie. W zależności os stopnia zaawansowania, można wprowadzić mniej lub bardziej inwazyjne sposoby na rozprawienie się z nieprzyjemną dolegliwością.

Haluksy najczęściej mają podłoże genetyczne, choć na ich powstawanie często mamy wpływ sami. Problem dotyczy głównie kobiet i jeśli w najbliższej rodzinie ktoś cierpiał z powodu palucha koślawego, jest duże prawdopodobieństwo, że będą cierpieć także potomkowie. Na problemy z tym zwyrodnieniem może mieć wpływ nosząc buty na obcasie lub obuwie z wąskimi noskami, które „pomaga” paluchowi skrzywić się w stronę pozostałych palców. W efekcie, po zewnętrznej stronie stopy pojawia się nieestetyczna narośl, która utrudnia nawet włożenie stopy do buta.

Popularne sposoby i zabiegi na haluksy

  • Plastry żelowe – które nie tyle leczą, co osłaniają narażone miejsca na otarcia i ból. Zwykle zawierają przeciwzapalne i przeciwbólowe substancje. Doraźnie pomagają w funkcjonowaniu, ale nie odwracają procesu koślawienia.
  • Separator lub klin – wkładany między palucha a drugi palec powinien odginać paluch do wewnętrznej strony. Stosowane raczej w początkowej fazie koślawienia i mogący na tym etapie pomóc powstrzymać koślawienie.
  • Aparaty korekcyjne, do stosowania najczęściej na noc. Działają podobnie jak separatory tylko ich budowa jest większa. Także do stosowania w początkowej fazie tworzenia się haluksów. Może być połączona z fizykoterapią
  • Szyna – do noszenia na co dzień. Nie ogranicza ruchów, jednak bardziej stosowana jest w profilaktyce i wczesnej fazie zwyrodnienia aniżeli w leczeniu poważnych deformacji.
  • Operacja na haluksy – pacjenci z leczeniem haluksów często zgłaszają się zbyt późno, kiedy wdrożenie aparatów lub klinów nie jest już możliwe a przede wszystkim – może nie pomóc. Do stanu w którym omagają tylko zabiegi chirurgiczne pacjentów sprowadza ból, otarcia oraz problemy ze swobodnym poruszaniem się. Istnieje kilka technik operacyjnych i wiele zależy od stopnia oraz typu skoślawienia. Jeszcze kilka lat temu korekta polegała na operacji i korekcji opatrunkiem gipsowym. Dziś już najczęściej stosuje się zespolenie odłamów kostnych specjalnymi drutami. Taka metoda pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania już w kilka tygodni po operacji, choć niezbędne są ćwiczenia i rehabilitacja. Metoda ta ma również swoje wady i wynikające z tego niebezpieczeństwa, dlatego lekarze najczęściej dobierają technikę indywidualnie.

Aby oszczędzić sobie bólu i nieprzyjemności – do haluksów najlepiej nie doprowadzić. Należy nosić wygodne obuwie, szczególnie wtedy, kiedy mamy genetyczne skłonności do ich powstawania. Metody nieoperacyjne mogą być skuteczne, ale w początkowej fazie rozwoju, dlatego przy pierwszych sygnałach, warto od razu podjąć profilaktykę aby zapobiec konieczności nieprzyjemnej operacji i rehabilitacji w przyszłości.