Sposoby na siwe włosy

Siwe włosy to już nie jest problem. Jest masa sposobów na przykrycie siwizny, dlatego przestaliśmy ja odbierać jako oznakę starzenia się. Skąd biorą się siwe włosy i jakie są sposoby na walkę z nimi?

Osiwieje przez ciebie! Czyli skąd bierze się siwizna?

siwiznaPojawienie się pierwszych siwych kosmyków w wieku 30 lub 40 lat jest niemal normalnym objawem. Jeśli pojawiają się one wcześniej, mogą być wynikiem przybycia niektórych chorób lub silnego stresu. Za barwę naszych włosów odpowiadają melanocyty czyli barwnik. Włosy zaczynają siwieć, gdy produkcja barwnika zaczyna się stawać ograniczona. Siwizna nie jest ściśle związana ze starością. W końcu nie każda osoba ma siwe włosy. To już jest zasługa genów. Podobnie jak tendencję do siwienia, jak i jej brak najczęściej dziedziczymy po przodkach.

Sposoby na ukrycie siwych włosów

Istnieją naturalne oraz sztuczne sposoby na przykrycie siwizny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przecież nie było farb do włosów, a mimo tego kobiety radziły sobie z siwieniem. To naturalnych sposobów walki z siwizną możemy z pewnością zaliczyć:

  • henna do włosów na bazie naturalnych składników – nie nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, ale naturalnie odcienie zostaną zachowane bez niszczenia włosów.
  • płukanki ziołowe na bazie szałwii.

Drogeryjne sposoby na walkę z siwizną to:

  • odsiwiacze – to preparaty, które nie są farbami do włosów, a powrót do naturalnego koloru włosów postępuje stopniowo – po kilku lub kilkunastu użyciach. Nie ma po nim sztucznego efektu, dlatego z powodzeniem mogą go używać także mężczyźni
  • cała gama farb do włosów – tu trzeba czasem uważać, ponieważ jeśli siwizna dotknęła większość włosów, w kilka dni po farbowaniu mogą one zmatowieć i stać się suche. Na siwych włosach, szczególnie u młodszych kobiet dość dobrze wyglądają kolory mocne, takie jak odcienie rudości. Dzieje się tak dlatego, że nie ma konieczności rozjaśniania włosów.

Tabletki na siwe włosy – na rynku dostępne są także medykamenty, które mają hamować siwienie i przywracać produkcję melatoniny w mieszkach włosowych. Kuracja powinna trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

A może zaakceptować?

Siwizna może także dodawać uroku. Szczególnie gdy jest jednolita. Starsze kobiety potrafią bardzo dobrze podkreślać siwiznę fioletem. Wygląda to świetnie, bo nadaje włosom srebrzystego blasku, pod warunkiem, że nie ma zbyt wiele barwnika – wtedy mogą po prostu być fioletowe. Siwe włosy mogą dodawać także seksapilu mężczyznom. Lekko „szpakowaci” panowie podobają się wielu kobietom. Siwizna dodaje im powagi i tworzy wizerunek doświadczonego człowieka. Wygląd siwych włosów także w dużym stopniu zależy od układania się pasm oraz stopnia siwizny. Na szczęście, jest sporo możliwości i jeśli lubimy swoją siwiznę – to świetnie a jeśli nie, zawsze możemy jej zaradzić.