Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

Białe płatki obsypujące się z głowy na włosy i ubrania to największa estetyczna zmora tej przypadłości. Nieleczony łupież może jednak prowadzić do poważniejszych powikłań np. łysienia lub ostrzejszych stanów zapalnych.

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu

Z łupieżem można jednak wygrać, jeśli obierze się właściwą dla siebie drogę. Jest ich kilka:

Dostępne środki przeciwłupieżowe w aptekach i drogeriach

Szampony, odżywki i gotowe wcierki. Preparaty bogate są w składniki roślinne oraz elementy nawilżające i natłuszczające skórę. Najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu jest grzybica, ale zdarza, że łupież powstaje na skutek niewłaściwej diety lub pielęgnacji. Najpopularniejsze rodzaje łupieżu to łupież łojotokowy oraz łupież suchy. Pielęgnacja skóry głowy objętej łupieżem to z pewnością leczenie, a następnie utrzymanie dobrego stanu skóry głowy.

Leczenie najczęściej polega na myciu głowy leczniczymi szamponami w zawartością związków przeciwgrzybiczych. Pielęgnacja polega na stosowaniu odpowiednich odżywek oraz delikatnych szamponów, które oczyszczą skórę głowy i utrzymają właściwy poziom nawilżenia i natłuszczenia, który wyeliminuje łuszczenie się skóry głowy. Można spróbować także środków leczniczych w postaci tabletek, które przynoszą efekt działając od wewnątrz organizmu.

Domowe sposoby na łupież

Zawartych w gotowych preparatach składników, czasem można użyć, samodzielnie przygotowując domowe płukanki i wcierki. Dość dużą skutecznością cieszą się napary i płukanki ziołowe. Takie rośliny jak pokrzywa, łopian, lipa, mięta i rumianek, zmieszane w odpowiednich proporcjach z wodą, mogą doskonale poradzić sobie z łupieżem. Oprócz płukanek można także zastosować własnoręcznie przygotowane maseczki na bazie olejku rycynowego oraz oleju kokosowego.