Popularne choroby paznokci – jak z nimi walczyć?

Najczęściej chcemy, żeby paznokcie, zarówno na stopach jak i w dłoniach były nasza wizytówką. Jeśli paznokcie chorują – trudno to ukryć, co powoduje często frustrujące i obniżające samopoczucie. Jakie istnieją popularne choroby paznokci?

Grzybica paznokci

Częściej zdarza się u stóp niż u rąk. Wymaga leczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Wywoływania jest przez grzyby. Grzybica to najczęściej konsekwencja zarażenia się w miejscach publicznych lub niewłaściwej higieny. Leczy się ją odpowiednimi medykamentami oraz środkami dostępnymi w aptece.

Wrastający paznokieć

Także najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wywołana jest najczęściej nieprawidłowym obcinaniem paznokci u stóp w wyniku czego paznokieć wrasta w skórę. Leczenie polega na założeniu specjalistycznej klamry lub w poważniejszych przypadkach – zabiegu chirurgicznym. Najczęściej stosuje się także odpowiednie kremy i maści, których zadaniem jest zniwelowanie stanu zapalnego.

Bakteryjne zakażenie okołopaznokciowe

Najczęściej pojawia się w wyniku urazu i dotyczy jednego paznokcia. Raz nie musi być spowodowany wypadkiem – może się zdarzyć podczas obcinania, piłowania paznokci lub wycinania skórek. Jest bolesne i wymaga najczęściej wizyty u lekarza oraz podania antybiotyku.

Bielactwo paznokcia

Jest to choroba, która wskazuje najczęściej stan naszego organizmu. Na płytce pojawiają się białe plamki. Może to być spowodowane niedoborami witamin i składników odżywczych np. cynku. Może także świadczyć o poważniejszych schorzeniach.