Płukanka z pokrzywy – sposób na piękne włosy!

Pokrzywa to nie jest chwast, który szybko wyrasta w przydomowych ogródkach. To przede wszystkim cudowny lek na piękne, zdrowe włosy. Pokrzywę doceniano już kilkaset lat temu a i do dziś stosuje się ją w szamponach i kosmetykach do pielęgnacji włosów. Taki skuteczny specyfik możemy same przygotować w domu w postaci płukanki z pokrzywy. Jak ją sporządzić i na jaki rodzaj włosów ją zastosować?

Pokrzywa ma bardzo wiele witamin i składników odżywczych, dlatego stosuje się ją nie tylko bezpośrednio na włosy, ale także pije napar. Pokrzywa bogata jest m.in. w witaminę A, C, K, kwas glicerolowy i kwas glikolowy. Dobrze działa na cały organizm, a stosowana w postaci kompresów i płukanek, skutecznie walczy z trądzikiem pospolitym, łupieżem oraz nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Skupmy się zatem na włosach:

Pokrzywa na przetłuszczające się włosy

Stosowana jest w wielu szamponach przeznaczonych do włosów przetłuszczających się, jednak świetnie działa również w postaci samodzielnie przygotowanej płukanki. Do jej przygotowania możemy użyć świeżej pokrzywy, suszu lub zasuszonej pokrzywy w saszetkach. Garść pokrzywy lub 2 saszetki zalewamy gorącą wodą, a po spłukaniu szamponu, polewamy włosy schłodzonym wywarem. Włosy owijamy w ręcznik i suszymy.

Płukanka z pokrzywy na łupież

Płukana z pokrzywy doskonale poradzi sobie także z łupieżem. Sposób przygotowywania płukanki jest taki sam jak w przypadku włosów przetłuszczających się. Kurację można połączyć także z płukankami z łopianu, rumianku lub skrzypu polnego. W przypadku łupieżu potrzeba jednak nieco więcej cierpliwości. Regularne stosowanie przy każdym myciu wzmocni włosy i wyreguluje pracę skóry głowy.