Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

Ciąża to nie choroba – słusznie zauważa wiele osób. Jednak jest to także okres, gdzie kobiety powinny o siebie bardziej dbać niż na innych etapach swojego życia. Zbyt długie przebywanie na słońcu nie służy nikomu, a z pewnych powodów szczególnie powinny go unikać kobiety w ciąży.

Już nie od dziś wiemy, jak bardzo może być niezdrowe zbyt długie przebywanie na słońcu. Promieniowanie ultrafioletowe działa wtedy z ogromną mocą, zatem przede wszystkim, jest niezdrowe dla naszej skóry i przyspiesza starzenie. Wychodzenie na słońce bez posmarowania się kremem z filtrem jest już rzadko stosowane przez kogokolwiek. Skutków promieniowania UVA nie da się szybko cofnąć, dlatego lepiej mu zapobiegać, nie narażając się na promieniowanie.

Opalanie w ciąży – dlaczego jest niewskazane?

Podczas okresu ciąży, organizm kobiety jest w szczególnym stanie i nie wszystko funkcjonuje tak jak zwykle. Przede wszystkim – zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, przez co siedzenie w upale jest bardziej męczące. Skóra w tym czasie jest nieco naciągnięta, a słońce i wysoka temperatura zwiększają rozszerzanie się naczyń krwionośnych przez co mogą pojawić się teleangiektazje potocznie zwane pajączkami. Skuteczne laserowe usunięcie ich później jest możliwe, ale dość kosztowne. Podczas ciąży skóra jest bardziej narażona na promieniowanie ultrafioletowe, dlatego łatwo o plamy.

W ciąży nie trzeba unikać słońca, jednak z pewnością wielogodzinne wylegiwanie się na plaży, nawet jeśli to lubimy, nie będzie sprzyjać.