Mrowienie w stopach – o czym może świadczyć?

Mrowienie w stopach zna chyba każdy z nas. Normalnym objawem jest mrowienie w momencie kiedy siedzimy zbyt długo w jednej, niezbyt wygodnej pozycji. Taki stan nie świadczy o chorobie a o chwilowym niedokrwieniu tkanek. Co jednak, jeśli nieprzyjemne „prądy” towarzyszą nam zupełnie bez powodu? O czym może świadczyć mrowienie w stopach?

Nieprzyjemny prąd..

Mrowienie w stopach może mieć wiele przyczyn. Pierwszą z nich może być niedobór witamin i składników odżywczych takich jak magnez, potas, witamina B6 lub B12. Kolejna to odwodnienie szczególnie spowodowane np. regularnym, długotrwałym piciem alkoholu. Czasem mrowienie w stopach to efekt zwyrodnień kręgosłupa i kości. Przyczyny mogą być także poważniejsze. Może to być zatrucie metalami ciężkimi, problemy o naturze neurologicznej, jeden z objawów boreliozy, efekt odmrożeń lub poparzeń oraz SLS czyli schorzenie zwane Zespołem Niespokojnych Nóg.

Co zrobić jeśli mrowienie w stopach dokucza nam na co dzień?

Przede wszystkim – pójść do lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi wywiad zdrowotny i zleci badania, które pozwolą określić przyczynę mrowienia. Po zdiagnozowaniu można wdrożyć odpowiednie leczenie. W żadnym wypadku – nie należy wpadać w panikę. Za mrowieniem w stopach często nie idzie nic bardzo poważnego, a zwykłe niedobory witamin i pierwiastków. Poważniejsze przyczyny często tkwią w chorobach, które przebyliśmy lub na które cierpimy.