Łuszczyca – czy jest zaraźliwa?

Łuszczyca to choroba cywilizacyjna. Choruje na nią wiele osób, a skutki choroby mogą być łagodzone. Łuszczyca w fazie aktywnej nie wygląda atrakcyjnie. Powoduje wiele kompleksów i utrudnień w kontakcie z innymi ludźmi. Pomimo wielu wad tej choroby – łuszczyca nie jest zaraźliwa.

Łuszczyca NIE JEST zaraźliwa

Łuszczyca to choroba układu immunologicznego mająca podłoże genetyczne. Nie ma podłoża wirusowego ani bakteryjnego. Trzeba bardzo jasno podkreślić, że łuszczycą nie można się zarazić. Osoby chorujące na łuszczycę często są nieśmiałe a choroba znacznie podkopuje pewność siebie. Niezwykle istotne jest aby otoczenie miało świadomość, że łuszczyca nie jest zaraźliwa, a poszczególne osoby nie bały się kontaktu. Łuszczyca w aktywnej fazie może być bardzo widoczna. Ogniska na skórze mogą powstawać nawet na szyi, głowie oraz twarzy – czyli w miejscach, które trudno ukryć. Oprócz widocznych czerwonych plam często można także zauważyć łuszczenie się skóry, które wygląda podobnie jak przy łupieżu – tyle, że objawy są znacznie silniejsze. Łuszczycą w żadnym wypadku nie można się zarazić. Najczęściej łuszczyce dziedziczymy po przodkach. Jeśli jedne z rodziców choruje jest dużą szansa, że zachorujemy. Szanse na zachorowanie zwiększają się jeśli oboje rodziców ma łuszczycę.

Nie jest to także choroba związana z brakiem higieny – wręcz przeciwnie, czasem objawy mogą nasilić się pod wpływem nadmiernej dbałości o higienę.