Łupież łojotokowy – czym jest i jakie są na niego sposoby?

Łupież łojotokowy to dość przykra przypadłość, ale możliwa do wyleczenia. Czym jest spowodowany i jakie metody najczęściej się stosuje?

Skąd bierze się łupież łojotokowy?

Łupież łojotokowy często powstaje wskutek nieleczonego łupieżu suchego – czyli tego, który wielu z nas zna z własnego doświadczenia czyli obsypujące się płatki złuszczonej skóry spadające z owłosionej części twarzy. Z czasem jednak łupież suchy może zamienić się w ogniska objawiające się stanem zapalnym oraz żółte skorupy. Może pojawić się także na nieowłosionych częściach ciała. Zarówno jeden jak i drugi typ łupieżu częściej dotyczy mężczyzn aniżeli kobiet. Całkowicie nieleczony może prowadzić do przedwczesnego łysienia. Jest także sporym problemem estetycznym.

Czego używać przy łupieżu łojotokowym?

Na początek dobrze jest zaopatrzyć się w szampony i kosmetyki z zawartością substancji przeciwłupieżowych. Jeśli takie działanie nie pomoże, trzeba udać się do lekarza dermatologa, który po zdiagnozowaniu przepisze odpowiednie środki. Najczęściej są to leki przeciwłojotokowe, przeciwgrzybicze lub złuszczające. Po kuracji najczęściej skóra wraca do normy lecz niektórzy mają tendencję do nawracania choroby. Dlatego warto kontynuować właściwą pielęgnację. Używać delikatnych środków do mycia, a raz w tygodniu myc głowę szamponem leczniczym przeznaczonym do zwalczania łupieżu. Łupież może mieć różne podłoże – od zmian hormonalnych, przez niewłaściwą pielęgnacje aż po stres. Nie zawsze można uniknąć choroby, jednak może spróbować zapobiec pojawieniu się choroby poprzez odpowiednią pielęgnację.