Dieta ma wpływ na leczenie łuszczycy

Łuszczyca to choroba, na którą obecnie cierpi bardzo wielu ludzi. To schorzenie skórne jest dość trudne do leczenia, jednak przy odpowiedniej wiedzy, można zminimalizować nawracające wykwity skórne. Leczenie łuszczycy i dieta mają jednak związek. Duży wpływ na przebieg choroby ma zawartość naszego talerza. Czego musi unikać, a co powinien wprowadzić do diety łuszczyk?

Dieta na łuszczycę i na dobre samopoczucie

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy łuszczycy, wykwity skórne, zaczynamy leczenie od wizyty u lekarza, który najczęściej proponuje zewnętrzne środki farmakologiczne lub wdraża odpowiednie leczenie właściwe dla danego typu łuszczycy. Medycy jednak rzadko zwracają uwagę na dietę i nieczęsto instruują pacjentów czego powinni unikać w żywieniu. A szkoda, bo odpowiednia dieta ma wpływ na łagodzenie objawów łuszczycy.

Czego unikać w diecie osoby chorującej na łuszczycę?

Na pewno wszystkich tych rzeczy, które szkodzą ogólnie naszemu zdrowiu. Przede wszystkim, z codziennego żywienia, powinniśmy wyeliminować alkohol, silnie przetworzone mięsą (np. tanie wędliny i konserwy), a najlepiej unikać czerwonego mięsa w ogóle, zwłaszcza wieprzowiny.

Leczenie łuszczycy a dieta

Oprócz tego, z pewnością na talerzu osoby chorującej na łuszczycę nie powinny się znaleźć fast foody, kawa, czarna herbata, duża ilości cukrów prostych (należy wyeliminować słodzone, gazowane napoje), ostre przyprawy oraz produkty pobudzające produkcję histaminy czyli popularne alergeny np. truskawki lub pomidory.

Co wprowadzić do diety?

W diecie łuszczyka niezwykle potrzebne są duże ilości kwasu foliowego zawartego głównie w produktach zielonych czyli w sałacie, brukselce, brokułach i szpinaku. Oprócz tego produkty bogate w witaminę B2 czyli jajka, ryby, jabłka, warzywa strączkowe i miód. Organizm potrzebuje także nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w owocach morza, świeżych rybach oraz tranie. W niektórych wypadkach, warto do diety wprowadzić odpowiednią suplementację, dzięki której ilość witamin i składników odżywczych zostanie uzupełniona.