Czy lampy na łuszczycę pomagają?

Łuszczyca to choroba, której skutki łagodzone są nie tylko medykamentami. Zarówno w warunkach szpitalnych jak i domowych, chorzy używają specjalistycznych lamp do naświetlań. Czy lampy na łuszczycę są skuteczne?

Jak leczy się łuszczycę?

Postęp technologiczny pozwala obecnie na rozprawianie się z łuszczycą na wiele sposobów. Jest to choroba nieuleczalna, natomiast jej objawy można w znaczny sposób złagodzić. Najczęściej stosuje się połączenie różnych metod leczenia, zarówno lekami stosowanymi bezpośrednio na skórę jak i kontrolowanymi naświetlaniami.

Lampy na łuszczycę

W leczeniu łuszczycy używa się różnych metod naświetlań. Jedna z nich jest kontrolowane naświetlanie promieniowaniem UVA i UVB. Naświetlanie zwykle odbywa się pod kontrolą lekarza, który ustala dawkę promieniowania i wykonuje testy. Jest to dobra metoda leczenia przy łuszczycy zwykłej. Nie w każdym wypadku leczenie przynosi skutek, ponieważ niektóre rodzaje łuszczycy mogą rozwijać się właśnie pod wpływem promieniowania UVA i UVB. Wtedy stosuje się inne rodzaje naświetlań.

Leczenie najczęściej przeprowadzane jest w szpitalu gdzie pacjent przebywa przez kilkanaście dni. W tym czasie, na podstawie ustalonej dawki lub modyfikowanej w trakcie terapii, pacjent zostaje poddawany naświetlaniom. Leczeniu najczęściej towarzyszą leki doustne lub do stosowania miejscowego. Lamy na łuszczycę pomagają wielu pacjentom utrzymać chorobę w stanie uśpienia przez dłuższy czas. Na rynku dostępne są także lampy do użytku domowego, których można doraźnie używać. Dawka promieniowania jednak powinna być ustalona przez lekarza wraz z innymi wskazaniami do wykonywania naświetlań.