Infekcje pochwy – jak im zapobiegać?

Infekcje bakteryjne pochwy to powszechny problem mający różne podłoże. Niestety, infekcje lubią wracać, a przyczyny często leżą w złych nawykach. Jak możemy zapobiec infekcjom?

Objawy infekcji pochwy

Najczęstsze objawy świadczące o tym, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną pochwy są dość oczywiste. To swędzenie, pieczenie, białe lub żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu. Rodzaj grzybicy przeważnie ustala lekarz ginekolog i na tej podstawie dobiera leki. Do czasu wizyty o lekarza możemy posiłkować się dostępnymi w aptekach naturalnymi środkami dopachowowymi lub maściami.

Co powoduje infekcje?

Przyczyny mają różne podłoże:

  • niewystarczająca higiena okolic intymnych
  • nadmierna higiena okolic intymnych
  • antybiotykoterapia
  • używanie niewłaściwych środków do mycia
  • wysoki poziom cukru we krwi
  • zarażenie od partnera

Jak zapobiec nawracającym infekcjom pochwy?

Aby nie cierpieć z powodu nawracającej i przykrej dolegliwości trzeba przestrzegać kilku zasad. Pierwsza z nich to właściwa higiena okolic intymnych. Unikaj mydeł o odczynie zasadowym, a postaw na delikatne, naturalne mydła lub płyny do higieny intymnej. Podmywaj się co najmniej raz dziennie, a w czasie miesiączki – 2 razy dziennie. Podczas brania antybiotyków równocześnie zażywaj także probiotyki, które pomogą zachować naturalną florę bakteryjną. Unikaj syntetycznych materiałów przy wybieraniu bielizny oraz staraj się nie nosić zbyt obcisłych spodni. Spore znaczenie ma również dieta. Wyeliminowanie cukrów prostych z codziennego jadłospisu może skutecznie zapobiec nawrotom infekcji.