Grzybica skóry głowy – co to oznacza?

Zmiany i infekcje grzybicze dotyczą różnych części ciała – także owłosionej skóry głowy. Wyróżniamy trzy rodzaje grzybic głowy, przy czym każda z nich ma odmienne objawy. Grzybica skóry głowy – jak ją rozpoznać  i jakie środki zastosować?

Rodzaje grzybicy skóry głowy

Grzybica woszczynowa – często niestety pozostawia trwały ślad w postaci głębokich blizn i łysych placków. Charakteryzuje się występowaniem tarczek woszczynowych czyli umiejscowionych w skórze głowy żółtych strupów, które właśnie po wyleczeniu pozostawiają blizny.

Grzybica strzygąca – nie jest tak widoczna na pierwszy rzut oka jak grzybica woszczynowa. Charakteryzuje się małymi ogniskami oraz ułamanymi na różnej długości włosami.

Grzybica drobnozarodnikowa – grzyb atakuje nie tylko skórę głowy, ale także samego włosa. Skóra na głowie łuszczy się a włosy, podobnie jak przy grzybicy strzygącej, nierówno się łamią. To najpopularniejszy rodzaj grzybicy skóry głowy, który ma wysoki współczynnik zakaźności i często występuje wśród dzieci.

Leczenie grzybicy skóry głowy

Aby leczenie było skuteczne niezbędna jest wizyta u dermatologa, który określi rodzaj grzybicy i zleci badania mikroskopowe. Najczęściej wdraża się leczenie miejscowe maściami i kremami. W przypadku zaawansowanego stadium choroby, czasem niezbędne jest przyjmowanie środków doustnych. W aptekach dostępne są także leki bez recepty oraz środki pielęgnacyjne z zawartością składników przeciwgrzybiczych, które hamują rozwój grzybów lub zapobiegają zarażeniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem aby uniknąć długotrwałego leczenia i skutków jakie powoduje grzybica skóry głowy.