Co to jest łuszczyca odwrócona?

Łuszczyca odwrócona to jedna z wielu odmian łuszczycy. Dość popularna i charakteryzujące się szczególnym umiejscowieniem. Co powoduje łuszczycę odwróconą i jakie są jej najczęstsze objawy?

Co jest przyczyną łuszczycy odwróconej?

Główną przyczyna są czynniki genetyczne. Jeśli rodzice chorują na łuszczycę, jest 70% szansy na to, że dziecko także będzie miało z nią problem. Przyczyną może być także obniżona odporność, zmniejszona ilość wapnia, przyjmowanie leków takich jak sterydy, leki antydepresyjne oraz palenie papierosów i picie alkoholu.

Jakie są cechy charakterystyczne tej choroby

Łuszczyca odwrócona często mylona jest z grzybicą ponieważ pojawia się w dość charakterystycznych miejscach. Może to być obszar pod piersiami, zgięcie pośladków oraz skóra między pośladkami, na pachwinach, ale również na wzgórku łonowym, narządach rozrodczych oraz odbycie. Łuszczycę odwróconą dość trudno się leczy ponieważ umiejscowienie zmian skórnych powoduje trudną dostępność oraz ocieranie co potęguje stan zapalny. Pacjentom z tym typem łuszczycy zaleca się przede wszystkim dbałość o suchość miejsc objętych łuszczycą. Po kąpieli oprócz ręcznika należy użyć także suszarki, a ubranie powinny być luźne i wykonane z naturalnych materiałów.

Jak leczy się łuszczycę odwróconą

Chorobę leczy się lekami do stosowania miejscowego oraz naświetlaniem. Szczególne znaczenie ma pielęgnacja i higiena ze względu na trudne położenie ognisk zapalnych i tendencję do nawrotów choroby.