Co to jest kandydoza?

Nazwa choroby wzięła się od rodzaju grzyba, który ją powoduje czyli Candidia. Może dotyczyć całego organizmu, powierzchownych (czyli skórnych) lub zakażenia jednego narządu. Skąd się bierze i czym się objawia kandydoza?

Skąd bierze się kandydoza?

Grzyby z tego gatunku ma w sobie niemal każdy z nas, ponieważ jest on naturalnym elementem flory bakteryjnej. W niektórych okolicznościach stanu organizmu grzyb może się uaktywnić i zamienić się w stan chorobowy. Może się tak stać przy niewłaściwej, ubogiej jakościowej diecie, przy cukrzycy, zaburzeniach hormonalnych lub długiej antybiotykoterapii.

Objawy powierzchownej kandydozy

Kandydoza powierzchniowa może objawiać się rumieniem, świądem, plamami na błonach śluzowych np. w ustach lub narządach rozrodczych. Mogą się pojawić stany zapalne z ropą.

Wokół paznokci może pojawić się zaczerwienienie, bolesność oraz zmiany ropne.

Jak leczona jest ta choroba?

Powierzchowna kandydoza – zwana też drożdżycą najczęściej leczona jest objawowo przez dermatologa. Czasem jednak potrzebna jest także interwencja chirurgiczna, bo uszkodzone tkanki lub ropnie trzeba usunąć. Pośrednio kandydozę leczy się także odpowiednią dietą. W takim wypadku należy wyeliminować przede wszystkim cukry proste oraz produkty wysoko przetworzone. W celu profilaktyki nawrotów można stosować także odpowiednie probiotyki. U osób z tendencją do pojawiania się kandydozy, profilaktyka jest bardzo ważna. Warto zwyczajnie zmienić styl życia i sposób odżywiania – wtedy jest szansa, że kandydoza nie powróci.